VÁNOČNÍ SETKÁNÍ - 15.12.2023

Je polovina prosince, Mikuláš je již za námi a pomalu, ale jistě se blíží Vánoce. Bylo by s podivem, kdybychom si je s našimi příznivci nepřipomněli.

Venku zimu vůbec nic nepřipomíná. Sníh, který napadl v minulých dnech roztál a zřejmě nás čeká typické polabské vánoční období s teplotami nad nulou a deštěm. Pokud někdo dostane pod stromeček nějakou výbavu k radovánkám na sněhu, tak se bude muset za ním vydat na naše či zahraniční hory. Snad jen s bruslemi si to může vychutnat na zdejším zimním stadionu.

Zpívánky věnovaly vánočnímu hraní velkou pozornost. Nejen, že "oprášily" starší zpěvníky, ale také se dohodly na vhodném oblečení, které by se hodilo a připomínalo Vánoce. Že se to povedlo se můžete dočíst v dalším textu, ale i vidět na připojených fotkách, či dalších fotografiích, které si můžete otevřít na odkazu, který je v dolní části této informace.

Zpívánky nastoupily nejen v plném počtu, ale posilnění o dalšího kytaristu, kterým je Mirek Kynčl. Už je nás jako "Ronováků", a když ještě napojíme většinu nástrojů a mikrofonů do zesilovačů, tak je to opravdu síla. Však to dá Michalovi Hrbáčkovi, který také dělá zvukaře, hodně práce, aby nejen sladil hlasitost jednotlivých nástrojů a mikrofonů, ale zejména nastavil celkovou hlasitost na přijatelnou úroveň.

Jak už se stává pomalu tradicí, tak v době zahájení počet přítomných návštěvníků stěží překonával počet členů Zpívánek. Sice to není dobrý start, ale už víme, že je to dočasný stav, který se později mění k lepšímu.

Hudební režie byla naplánovaná tak, že v první části budeme hrát náš klasický repertoár, ve druhé budou vánoční písničky a ve třetí se vrátíme opět ke country a dalším rytmům. Tak se i stalo.

Po úvodní znělce, kterou je již delší dobu písnička "Co nevidět se sejdem", zazněly především country a bluegrass. Shodou okolností to byla starší klasika, takže si písničky s námi s chutí lidé zazpívali.

Po úvodní části začala slavnostnější část večera. Nastal čas oblékání vánočních čepiček, v oblečení převládala červená barva. Lepší než popis vám udělá dobrou představu vložená fotka. Nejdříve zazněly modernější vánoční písně, aby následovaly klasické koledy. Hned první písnička stála za to. Jednalo se o písničku "Bílý vánoční slon", to musel být pro hosty silný zážítek, protože členky Zpívánek v čele s Ivou Misařovou, nejen zpívaly, ale zároveň vše doprovázely pohybem. Bylo tam vidět nejen jak padá snížek, ale i jak bílý slon mává chobotem. Ty modernější písničky si přítomní jen vyslechli, ale klasické koledy si s námi s chutí zazpívali. Byl to docela zážitek a příjemný. Na stolech se objevilo vánoční cukroví a lidé si předávali drobné pozornosti.

V pauze před dalším blokem písniček měl solo vystoupení Jirka Čenovský, který zazpíval rozvernou podkrkonoškou koledu "Bodejž se zbrunčila bába" a měl zasloužený úspěch.

Už tu byla zmínka o slabší návštěvě na začátku hraní. To se v průběhu večera radikálně změnilo a sálek ze zcela zaplnil. Tomáš Misař, syn naší "šéfové", který přišel později měl dokonce problém najít volnou židli. Bylo prakticky "vyprodáno".

Dlouho to vypadalo, že se tančit snad ani nebude. Vše to však zlomila serie pomalejších rytmických písniček, která začala "Vyznáním". V ten moment se na tanečním parkteru objevilo hned několik párů tanečníků. To byl signál i pro další. Bylo jich nakonec tolik, že část tanečníků muselo využít i vedlejšího vhodného prostoru mimo zorný úhel kapely.

Tady by možná byl prostor pro důležitou informaci. Všichni určitě víte, že Zpívánky sebou vozí na vystoupení Zpěvníky. Částečně i díky jim si mohou naši hosté se Zpívánkami zazpívat. A kdo je měl párkrát v ruce ví, v jakém už jsou stavu. Neustále doplňované, opravované, slepované i kradené. Díky Alence Krejčové jako obrovský vánoční dar získaly Zpívánky sadu zbrusu nových zpěvníků. A s vámi se chceme dohodnout, zda si je někteří - hlavně naši pravidelní a věrní hosté - budete chtít rozebrat a starat se o ně. Popřemýšlejte.

Lidé se dobře bavili a dobrou náladu si podpořili někteří občas u baru nějakým drinkem. Výčepní Pepa si určitě nemohl ten večer stěžovat, že má malou tržbu. Je třeba říci, že si to však tvrdě zaslouží. Celý večer "kmitá" po výčepu i sálku, a že by si mohl někdo stěžovat na obsluhu, tak ani náhodou. Škoda, že se tak brání uspořádat v Semaforu oslavu konce roku.

Když jsme u toho Silvestra, tak i letos jeho oslavy budou, ale ve obci Zavadilka. Už jsme vás o tom informovali. Je nevyšší čas si zakoupit vstupenku a přijet se pobavit a s muzikou a tancem vstoupit do nového roku.

Jak už je tradicí, tak se večer pěkně protáhl, končilo se hodinku před půlnocí.

Fotek je tentokrát dost. Jen pro pár z nich bylo místo v textu. Ostatní najdete na internetu. Tady je odkaz, kterým fotogalerii otevřete.

Zpět na stránku Realizované akce.