Mikulášská v Semaforu - 1.12.2023

Jak je u Zpívánek obvyklé, tak je často jejich vystoupení ve znamení nějaké významné události či alespoň v duchu něčeho. Třeba ve stylu country. Tentokrát to bylo jasné. Je těsně před svátkem sv.Mikuláše, a tak byl dohodnuto i dáno na vědomí našim příznivcům, že stylové oblečení je vítáno.

I počasí tomu přálo. Venku sice bylo jen okolo nuly, ale již od rána padal sníh, takže všude bylo pěkně bílo. Mikuláš tedy mohl přijet i na saních. No, saně to nebyly. Většina muzikantů i návštěvníků dorazila auty či pěšky. Z Lysé i vlakem.

Zpívánky tentokrát nastoupily v silně posílené sestavě. No, posuďte sami - bicí, mandolina + klávesy, housle, 6 kytar a tahací harmonika a 4 zpěvačky. To už je slušně veliký orchestr, který by mohl vystupovat i ve velkém sále, a to tím spíše, že většina nástrojů jde přes zesilovače a reproduktory. Však se také zkouška ozvučení musela několikrát opakovat, protože pro tak malý sálek jako je v Semaforu to bylo moc hlasité.

Vedle již obvyklých hostů si s námi zahrál na dvanáctistrunnou kytaru Milan Koutský z Cerhenic. Dozvěděl se o nás z internetu.

Zpívánky byly dlouho v přesile proti přítomným návštěvníkům. Díky našim informacím jsme si z toho moc nedělali, protože jsme věděli, že tentokrát se dostaví naši věrní příznivci. To se také v průběhu večera stalo a s dalšími příchozími docela slušně sálek zaplnili.

Zhruba do deváté se hrálo podle připraveného seznamu, aby se ve druhé polovině hrálo téměř výhradně na přání. To už byl improvizovaný taneční parket mezi stoly skoro stále obsazený, a to jak lidmi ze sálku, tak i z přilehlého výčepu. Pro muzikanty to bylo příjemné zjištění, že i ve vedlejší místnosti se lidé stále častěji zapojují do zpívánkového veselí.

Zážitkem bylo oblečení i masky velkého počtu lidí. Peklo bylo zastoupeno ve velkém a to od obyčejných čertíků až po "garnituru", ale na vyrovnání tu bylo i dost zástupců nebeských. Všem vévodil impozantní Mikuláš, který v tomto oblečení a paruce hrál celý večer na housle. Konečně, můžete to vidět na některých fotkách. Jedna je vložena do textu a další můžete najít po rozkliknutí odkazu, který je uveden v další části povídání.

To, že je Mikuláše, připoměly lidem Zpívánky i tím, že kdokoli po odříkání jakékoliv básničky či krátkého rýmu dostal sladkou odměnu od andělů z kapely.

Vedoucí Zpívánek Iva Misařová měla tento den jmeniny. Řada příchozích ji nejen popřála, ale dala i drobné dárky. Iva i tímto způsobem jim ještě jednou děkuje.

Venku stále padal sníh a panovala zima, ale uvnitř panovala pohoda. Však také většina lidí vytrvala až do konce. Muzikanti to "zapíchli" těsně po půl jedenácté, kdy lidé odešli. Ještě hodnou chvíli to však trvalo, než se všechny kabely, zvuková techniky, stojany a další propriety podařilo naskládat do aut, aby i se i muzikanti rozjeli do svých domovů.

Vedle vložených fotek, které jsou přímo v textu povídání, se můžete podívat ještě na další, které jsou vloženy na internet. Dostanete se na ně kliknutím na tento odkaz.

Blízí se Silvestr, a to již několik let Zpívánky pořádají oslavu nástupu nového roku. Letos bylo velkým problémem najít v Nymburce a blízkém okolí vhodný prostor. Dlouho to vypadalo, že nakonec se sejdeme jen v úzkém kruhu u někoho v domácnosti, ale nakonec se našlo řešení v motorestu v obci Zavadilka. Je tam příjemný sálek zhruba pro 50 lidí a byla s nimi dohodnuta i režie večera. Vedle živé muziky se počítá i s vložkami reprodukované hudby aby si mohli zatančit i členové Zpívánek. Bylo zajištěno i občerstvení ve formě rautu. Začátek v 18:00 hodin a počítá se s tím, že se skončí zhruba do 1.hodiny Nového roku. To vše za 400 Kč na osobu včetně novoročního přípitku. Peníze vybírá Maruška Málková, telefon 606 875 208 s tím, že zájemci mohou zaplatit na některém z vystoupení Zpívanek, které se ještě uskuteční do Vánoc či se dohodnout telefonicky na způsobu platby.

Zpět na stránku Realizované akce.