Adéla - 25.8.2023

Tentokrát jsme dostali nabídku na hraní na úplně nové adrese. V Nymburce na sídlišti Jankovice je velká budova, která má jméno Adéla. Vedle obchodních prostorů, které jsou v prvním patře je v přízemí bowling a v menší části hospoda se stejným jménem. Ještě před několika měsíci tu byly hrací automaty. Nyní došlo ke změně nájemce, který chce provozovat jen hospodu a hledá cesty, jak nalákat další konzumenty. Jednou z nich je myšlenka využít hudebních vystoupení.

Šli jsme trochu do neznáma. Věděli jsme, že tam už pokusy o hudební produkci byly, ale žádná sláva. Nájemci se tam střídali "jako na běžícím páse". Řekli jsme si, že za pokus to stojí a že poznáme v Nymburce nové možnosti. Při předběžné prohlídce hospody bylo rozhodnuto, že se bude muzicírovat na venkovní terase a v případě deště přejdeme do vnitřních prostor. Ta úvaha byla opodstatněná, protože předpověď byla, že večer začne pršet, i když průběh dne tomu zatím vůbec nenasvědčoval.

Pro ty, kteří tam nikdy nebyli krátký popis místa - venkovní terasa má trojúhelníkový tvar, kde je několik stolků se židlemi a těžké dlouhé stoly s lavicemi, nad kterými jsou velké slunečníky. Vnitřní prostor je poměrně slušně velký s čtvercovým půdorysem, ale není zařízen nábytkem, takže při hraní pod střechou by znamenal přesun stolků a židlí z terasy.

Zpívánky zaujaly posici na širší straně venkovní terasy. I když se ještě na zkoušce hovořilo, že se tam bude hrát především akusticky i s ohledem na okolní bytovou zástavbu, nakonec to byl kompromis, kdy bez šťávy zůstaly jen housličky a jedna kytara. Ukázalo se, že to bylo dobré řešení, protože zvuk tady utíkal do prostoru a zesilače byly nutné.

Už máme nazvučení skupiny "namakané", takže jsme byli hotoví v předstihu. Ani jsme nečekali na stanový čas zahájení a začali s menším předstihem. Až na banjo jsme byli kompletní, takže s výběrem písniček nebyl problém. Těch několik sól, které většinou hraje banjo, zastoupily housličky či mandolina.

Zahájili jsme první řadou našeho písničkového repertoáru a to svědčí jak skupině, tak i přítomným posluchačům. Jedná se totiž o známe "pecky" především country písniček. No, posuďte sami - "Parta z ranče Y", "Rovnou, tady rovnou", "Panenka", "Tulácký blues" ... Však to mělo patřičnou odezvu mezi přítomnými lidmi.

Když jsme u návštěvy, tak zpočátku byly stoly obsazeny tak zpola, ale v průběhu času přicházeli další a další lidé, takže okolo osmé bylo téměř "vyprodáno". Mezi příchozí jsme rádi uvítali především naše stabilní příznivce, ale rádi jsme byli za každého nového příchozího. Zajimavostí bylo, že jeden ze stolů byl obsazen prakticky stabilními návštěvníky jiné nymburské hospody, kde máme především vystupování v zimním období - z restaurace Semafor.

Zpočátku večer probíhal jen ve znamení muziky. Do tance se nikdo moc nehrnul. Sice byly pokusy o příležitostné pohybové vyjádření, ale bylo vidět, že v této hospodě tanec nebývá zvykem. Po pravdě prostředí tomu ani moc tomu nepomáhalo. Na terase byl jen malý volný prostor a na zemi nerovná a hrubá dlažba. Když se nakonce přece jen začalo tančit, tak po prvních tanečních sériích, které proběhly na terase, nakonec tanečníci přešli na silnici a tančili na vozovce!!! Myslím, že takovýto "parket" malokdo vyzkoušel. Naštěstí tam nebyl skoro žádný provoz, protože ulice je momentálě vedena jako slepá, je v generální opravě a je tedy uzavřená. Jako vždy tady byla hlavní iniciativa od lidí, kteří chodí na country tance v čele s Fandou Novákem.

Špatná předpověď počasí naštěstí meteorologům nevyšla. Alespoň ne pro Nymburk. Sice se nebe zatáhlo a dvakrát krátce spadlo pár kapek, ale pršet opravdu nezačalo. To krátké přerušení muzicírování, kdy jsme museli ukrýt nástroje pod slunečníky, byl odměněno krásnou dvojitou duhou, která se klenul nad centrem Nymburka.

Končili jsme podstatně dříve než tomu bývá obvyklé. Jak už je zmínka v předchozím textu, restaurace je na kraji velkého sídliště a tudíž jsme nechtěli překročit desátou večerní, aby nebyly problémy s dodržováním nočního klidu. Nakonec jsem tu desátou přec jen o pár minut překročili, ale vše proběhlo v klidu. Na závěr tentokrát nezazněl "Večerníček pro dospělé", ale nostalgické "Houby magický", což přivítali především tanečníci.

Fotek je tentokrát hodně. Jsou dokonce ze tří zdrojů. Museli jsme je dokonce přebrat a uložit jich do textu jen pár a další potom do internetového úložiště Rajče. Najdete je po rozkliknutí tohoto odkazu.

S ohledem na to, že se večer v Adéle vydařil, tak bylo dojednáno, že se tu bude hrát i příští pátek, tedy 1.9.2023, a to opět od 18:00 hodin.

Zpět na stránku Realizované akce.