VÝJEZDNÍ ZPÍVÁNÍ NA OSEČKU - 13.5.2023

Lokalitu chatové osady Oseček s útulnou hospůdkou již důvěrně známe z předchozích vystoupení. Pro ty, kterým to nic neříká, tak Oseček leží na břehu Labe nedaleko Velkého Oseka. V místě je přívoz, který spojuje chatovou osadu s protějším břehem, kde je vesnička stejného jména, kam také chatová osada místně přísluší. Je to trochu zvláštní, protože obvykle hranice mezi katastry tvoří cesty, vodní toky .. Tady to je jinak a jediná silnička spojující osadu s Velkým Osekem patří do tří katastrů. I to je důvodem, proč je tato silnička v neutěšeném stavu a svými nesčetnými výmoly je spíše vhodná jako tankodrom.

Jezdíme sem rádi, protože je tu velice příjemné prostředí, a to jak pro venkovní posezení pod vysokými stromy či uvnitř v útulném sálku hospůdky. Tentokrát jsme předem nevěděli, zda se bude hrát venku či uvnitř. Je sice téměř polovina května, ale počasí je značně nestálé a termín hraní padl na prostřední den "zmrzlých mužů", kteří jsou vyhlášení vpádem studeného vzduchu. No, neřešili jsme to s tím, že se rozhodnem až na místě. Pro jistotu jsme se však vybavili teplým oblečením pro případ, že bychom přece jen hráli venku.

Předpověď počasí nebyla nijak příznivá a po příjezdu bylo rozhodnuto - hrát se bude v sálku. Venku bylo chladno a od vody to nepříjemně táhlo. Sálek byl zatím téměř prázdný, a tak byl klid pro přípravu vystoupení. Seskupení členů skupiny bylo pěkně kompaktní, což se odrazilo v tom, že jsme se navzájem dobře slyšeli a bylo to tudíž znát i v průběhu vystoupení v hudebním projevu.

Zpívánky byly téměř kompletní, chyběl jen Petr Kabeš a jeho banjo a zpěvačky Šárka Hrubešová a Růženka Masopustová. Absence zpěvaček byl vyřešen díky mikrofonům a tím, že prostor sálku není velký. Složitější to bylo s chybějícím banjem, ale trochu se upravil program a v některých případech banjo nahradila mandolina či housle.

Při zahájení vystoupení byl pohled do sálku trochu znepokojící, protože tam bylo málo lidí, ale situace se rychle měnila k lepšímu. Přispělo k tomu několik skutečnosti : jednak začali přijíždět naši příznivci, začali přicházet lidi z osady na naše vystoupení, s pokračujícím večerem začalo být tak chladno, že i těch několik lidí, kteří zatím seděli venku se stáhlo do sálku a v neposlední řadě přišla do hospůdky řada lidí, kteří sledovali televizní program fotbalového derby mezi Spartou a Slávií. Ti poslední však byli posléze nahrazeni dalšími, kteří se již plně věnovali našemu vystoupení. Dorazila i skupina cyklistů z Kolína, kteří přijeli speciálně na naše vystoupení.

Příjemným zjištěním bylo, že připravené zpěvníky byly brzo rozebrány a bylo vidět, že lidé se aktivně zapojují do dění v sálku. Především to bylo znát na potlesku, který zazníval snad po každé skladbě. Ten byl v řadě případů doplněn i hlasitou pochvalou.

Dlouho, i přes opakované výzvy, se nanašli odvážlivci, kteří by obsadily taneční parket. Možná, že k tomu přispěla v negativním smyslu skutečnost, že sálek byl přecpán stoly a židlemi, takže prostor mezi nimi byl minimální. Nakonec lidé trochu prostor upravili, takže se trochu místa vytvořilo a hned to bylo znát. Došlo i na redukovanou sestavu country tanců, ale jinak byl již taneční prostor téměř stále zaplněný.

Večer pokračoval. Připravený program byl již vyčerpán, a tak došlo na písničky na přání. To už bylo po jedenácté večerní. Zazněla závěrečná písnička a byl konec dalšího podařeného večera s pěknými písničkami.

Odjížděli jsme s příslibem, že to nebylo naše poslední vystoupení na Osečku.

V textu je několik fotek dokumentující průběh večera a další můžete vidět po rozkliknutí tohoto dokazu.

Zpět na stránku Realizované akce.