ČARODĚJNICE - 28.4.2023

Podle kalendáře už je konec dubna, ale chladné a vlhké počasí nás stále provází. Hezké jarní počasí je zatím v nedohlednu. Nic však nás nemůže odradit od oslavy prastarého zvyku oslav čarodějnic, který provází naše dějiny již řadu století. Naši předkové věřili, že "nečisté síly" v ten den přicházejí škodit lidem a také, že se večer slétají čarodějnice na sabat s ďáblem. A právě ty ohně byly ochranou před těmito zlými silami. Dnes už je to jen příležitost, abychom se mohli vydovádět a varovný signál pro hasiče, kteří mají ten večer plno práce.

V krátké historii Zpívánek má tento den již docela slušnou tradici a máme na něj hezké vzpomínky. I pro letošní rok to byla příležitost, aby se naše děvčata "dala do gala". Věnovala tomu velkou péči a výsledek můžete vidět i v doprovodné obrazové dokumentaci. Šlo nejen o stylové oblečení a líčení, ale i dekorace sálu.

Už při příchodu do útulného sálku restaurace Semafor v Nymburce mohl účastník večera obdivovat členky Zpívánek, kdy všechny měly slušivé oblečení, ale i doplňky ve formě košťátek, či čarodějnických holí. Později se ukázalo, že stylově oblečené jsou nejen Zpívánky, ale řada příchozích dalších účastnic.

K vlastnímu průběhu večera : Začalo se téměř s úderem šesté večerní, tak jak bylo na pozvánce. Přispěla k tomu především skutečnost, že se začalo s přípravou ozvučení včas a hlavně už se z toho stává obvyklá rutina bez zbytečných impovizací doprovázených řadou omylů a problémů. Až na Petra Kabeše a jeho banjo byly Zpívánky kompletní. Problém chybějícího banja byl vyřešen výběrem písniček a v některých případech náhradou nástroje při sólech.

Bylo vidět, že lidé jsou natěšení na večer, protože už při zahájení byl sálek více než slušně zaplněn a v průběhu času přicházeli další a další lidé, takže v jednu chvíli tu byl dokonce problém najít volnou židli.

Zpočátku to bylo jen o muzice, ale potom už to byl klasický taneční večer, protože pak už byl taneční parket zřídka prázdný. K vidění byly vidět jak klasické párové tance, tak i volné kreace a jak už je pomalu tradicí, tak country tance, kde opět byl vůdcem náš kytarista Fanda Novák, který sice začíná abstinovat na hudební nástroj, ale o to více je ho vidět v tanečním kole.

Po zhruba třetině večera proběhl rej čarodějnic, které protančily nejen sálkem, ale i přilehlým výčepem, aby následně vyhlásila vedoucí Zpívánek Iva Misařová volbu královny čarodějnic. Každá z "čarodějnic" dostala pořadové číslo a přítomní pánové volili své favoritky. Nakonec se ukázalo, že absolutní vítěz nebyl vybrán, protože tři dostaly stejný počet bodů. Z ilustastrační fotky v textu je můžete vidět pohromadě. Výběr byl ale složitý, protože řada z dalších byla také vynikající. Tak snad příště.

V průběhu večera měly premiéru dvě nové písničky - "Colorado" od Kabátů a "Půjdem spolu do tý země" od Pacifiku. Obě písničky se setkaly s příznivou odezvou a budou jistě pevnou součástí našeho repertoáru.

S pokračujícím časem narůstal i počet tančících i ruch v sále. Muzika ještě vše podporovala dalšími a dalšími písničkami vhodných pro taneční kreace. Vrcholem asi byly písničky "Šenkýřka" a "Svařák", kdy zpíval a tančil téměř celý sálek.

To už byl i čas vhodný pro písničky na přání. Večer se začal pěkně protahovat. i když začal čas nabíhat na půlnoc a v sálku bylo stále dost lidí. Potom přece jen zazněl "Večerníček pro dospělé" a šlo se "do hajan".

Shodli jsme se, že to byl velice vydařený večer a těšíme se na další.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo. Zejména obrázky reje čarodějnic a další jejich fotky si zaslouží vaši pozornost.

Zpět na stránku Realizované akce.