VELIKONOCE V SEMAFORU - 7.4.2023

Málem se vystoupení neuskutečnilo. Krátce před plánovaným termínem nám oznámila mailem naše vedoucí a základní kámen hudebního dění Iva Misařová, že ji "skolila" nemoc a odpadá nejen zkouška, ale že nemůže přijít ani na vystoupení. Když se k tomu přidala i absence jejího manžela a kytaristy skupiny Michala Hrbáčka, bylo to už vážné a dokonce padla i úvaha, že vystoupení zrušíme. Další plánované vystoupení je však až koncem dubna, a tak se zbývající členové Zpívánek rozhodli, že to zkusí bez nich.

V té souvislosti tu byly dva základní problémy - jednak chyběly klávesy a manodolina ve hře, ale hlavním je skutečnost, že naprostá většina písniček, které hrajeme, začíná předehrou, kde má hlavní slovo Iva se svými nástroji. Po krátké diskuzi bylo dohodnuto, že hlavní slovo tady bude mít Míla Vaníček a jeho baskytara a v dalších se dohodneme, kdo začne. Většinou Blanche Plačková se svými housličkami, která převezme i většinu sól, kde jinak hraje mandolina či klávesy. Došlo i k dohodě ve výběru písniček tak, aby se minimalizovaly písničky postavené na těchto nástrojích. S ohledem na absenci kytary Michala Hrbáčka byl "povolán do zbraně" Fanda Novák s tím, že s Láďou Hrubešem také vypomůže s kytarovým doprovodem.

Ještě před vlastním vystoupením došlo ještě k jedné změně - Vlasta Dymáček, který hraje obvykle bicí, je vyměnil za kytaru, takže kytarová sekce byla posílena výrazně. A nakonec dorazila i Růženka Masopustová, která přerušila dovolenou a dorazila až z Trutnova.

Začínalo se tradiční "Co nevidět se sejdem", a to v sálku bylo poloprázdno, takže jsme byli rádi za každého nového příchozího. V průběhu času se sálek docela slušně zaplnil a výčep byl plný. Možná, že někdo řekne, že to je už mimo hudební dění, ale není to pravda, protože odtud přicházeli na parket tanečníci, žádosti na písničky na přání. Když se vrátíme k předchozím vystoupením, tak je možno říci, že obdobný vývoj návštěvníků se opakuje a dokonce by se mohlo uvažovat o pozdějším zahájení akcí. Řada z nich totiž dojíždí i z poměrně velké dálky a v pracovní den je to pro ně někdy problém.

Když je řeč o tanečnících, tak ani nebylo třeba lidi vybízet, aby šli na parket. Bylo to tentokrát spontání a chvilkami nestačil jen prostor mezi stoly v dolní části sálku, ale tančilo se i v přísálí.

To, že jsme hráli bez vedoucí a jen se slovní dohodou o způsobu začátků písniček, se samozřejmě občas projevilo v při nástupech. Nebylo to však vždy. Většinou jsme to zvládli a hlavní zásluhu tady měla Blanka a její housličky a Míla Vaníček s baskytarou. Také zpěvačky poctivě odevzdaly svůj díl práce. Občas to "vzal" na sebe i Jirka Steklý s kytarou nebo flétničkou. To platí zejména o písničky, kde tyto nástroje začínají.

Nejen na začátcích byly slyšet tyto nástroje. Tím, že chyběly klávesy, mandolina a i banjo Petra Kabeše, tak o to více se dostalo na zbývající. Mile překvapil Vlasta Dymáček, který vedle sól na harmoničky zahrál i několik vložek na kytaru a dostalu se mu zasloužilého potlesku.

Přestože byly některé nástroje a mikrofony ozvučeny, výrazně se snížila hlasitost hudby, čímž vynikl i hlasitý sbor našich příznivců.

Že jsou Velikonoce bylo patrno z toho, že bylo na čepu již tradiční zelené pivo, které vaří místní pivovar. Má docela zajímavou chuť, ale na trvalé pití by to asi nebylo.

Začalo se hrát skutečně téměř přesně v šest hodin a s malými přestávkami se večer protáhl do jedenácté. Vyskytly se hlasy, že se bude ještě hrát, ale to už řada lidí odešla, a tak jsme večer ukončili s pocitem dobře odvedené práce.

Fotek sice není moc, ale dostatečně vystihují atmosféru večera. Vedle fotek v textu se můžete podívat na další po označení tohoto odkazu.

Zpět na stránku Realizované akce.