MDŽ V SEMAFORU - 4.3.2023

Není bez zajímavosti kolik význačných dnů máme v kalendáři. Některé jsou stále aktuální, ale na Mezinárodní den žen již vzpomínáme spíše s určitou nostalgií. Jako na datum, který nás poznamenal v době minulého režimu, kdy to byla jedna z největších událostí roku. Říká se o něm, že to byl sice svátek, který oslavoval ženy, ale hlavně se z něho radovali muži, kteří si ho řádně užívali. Konečně tomu bylo i tentokráte. Zpívánky se totiž rozhodly, že MDŽ věnují své vystoupení v útulném sálku restaurace Semafor v Nymburce.

A tomu rozhodnutí věnovaly patřičnou pozornost. Nejen, že ženská část Zpívánek se oblékla do svátečnějších šatů, ale byly pořízeny růže a připraveny další překvapení pro publikum.

To se dostavilo v hojném počtu, i když je třeba konstatovat, že tentokráte nebylo tak plno jako na minulém hraní. Ti, co přišli, však pomohli vytvořit v sálku velice příjemné prostředí a jejich sborový zpěv u notoricky známých a jednoduchých písniček byl působivý a pro Zpívánky "pohlazením po duši".

Začalo se s malým zpožděním, protože zatím přetrvávají problémy s nastavením jednotlivých snimačů u hudebních nástrojů a mikrofonů pro zpěv. Chce to asi jen čas a trpělivost. Možná, že by pomohla revize funce jednotlivých zařízení a případná jejich úprava.

Ani tentokráte nebyly Zpívánky kompletní. Z muzikantů chyběl Petr Kabeš a jeho banjo a u mikrofonu scházely Maruška Steklá a Růženka Masopustová. Pomalu kmenovým hráčem na kytaru se stává Láďa Hrubeš.

Již byla zmínka o výborném publiku. Možná, že k tomu přispěl výběr písniček, který večer zahajoval. Byly to totiž známe písničky jako např. "Parta z ranče Y", "Do rána toulám" či "Rovnou" ...

V průběhu času publikum nejen, že podporovalo muziku zpěvem, ale i poměrně brzo začalo i tančit. K tomu jistě přispělo oznámení vedoucí Zpívánek Ivy Misařové, že první tanečnice dostavou za odměnu růže. Bez nadsázky je možno říci, že večer byl ve znamení tance. Přispívá k tomu i skutečnosti, že se zde začačali scházek tanečníci ze skupiny country tanců v čele s naším kytaristou Fandou Novákem. K nim se přidávají další účastníci večera, kteří získali dovednosti z některých county tanců.

I když je tady řeč o country tancích, tak většinou se tancují klasické párové tance, ale při rychlejších rytmech to bývají volné variace na skupinové tance, takže občas bývá na parketu pěkný "mumraj" o čemž se můžete přesvědčit při shlédnutí fotek na Rajčeti. Odkaz je uveden dole.

V závěru večera se dostalo i na písničky na přání, kdy zazněla třeba krásná poetická písnička "Karlínské nábřeží", či "Zátoka" ..

Večer příjemně plynul a rázem bylo po jedenácté večerní. Muzikanti začali balit svá "fidlátkta" a lidé se začali rozcházet do svých domovů.

Vzlášní pozornost i poděkování patří panu Stehlíkovi, který restauraci provozuje. Na všechno totiž je sám, jen občas, v pozdních hodinách, mu příjde pomoc v podobě jeho ženy. Jinak vše vzládá s velkou bravůrou - výčep, studenou kuchyni a obsluha výčepu i sálku. Stále v dobré pohodě a neujde mu situace, kdy hosté mají prázdnou sklenici. Za tu dobu, co tu hrajeme, již ví, co kdo pije a už při příchodu jen kontroluje, zda stále trvá obvyklé pití příchozích.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

LIBICE NAD CIDLINOU - 3.3.2023

V pátek 3.3.2023 zajely Zpívánky v malé sestavě do charitního zařízení pro potřebné starší lidi do Libice nad Cidlinou. Žije tam totiž náš věrný příznivec Milan Horský, a tak jsme tam byli nejen pro něho, ale i pro ostatní obyvatele i personál zařízení.

S ohledem na vnitřní prostory tam jeli v pěti lidech ve složení - kytara Michal Hrbáček, mandolina Iva Misařová, housle Blanka Plačková, baskytara Míla Vaníček a zpěv Maruška Málková. Nejvíce a s ohledem na věk, je zaujali "lidovky", které si někteří z nich s námi zazpívali.

Zpět na stránku Realizované akce.