SEMAFOR - 14.1.2023

Rok 2022 je za námi. Pro Zpívánky to nebyl špatný rok i když skončil rozpačitým Silvestrem v Grandu. Pro naše první vystoupení v roce 2023 jsme vybrali opět útulný sálek restaurace Semafor v Nymburce. Pevně jsme věřili, že nám pomůže vytěsnit špatné vzpomínky z Grandu, a to se plně vyplnilo.

Příchozí vítal usměvavý výčepní a čekal je příjemně vytopený sálek a Zpívánky připravené k zahájení večera. Snad jen pár slov k tomu, co předchází prvním tónům z většiny hudebních nástrojů - pryč jsou časy akustického hraní. Baskytara, první kytara, mandolina, klávesy a zpěv jde přes zesilovače do reproduktorů. Když se k tomu připočítají další pomůcky k modulaci tónů, regulaci hlasitostí a pod., potom to už je pořádný spletenec kabelů, různých zařízení konče reproduktory. Však také muzikanti musí přijít minimálně hodinu před plánovaným začátkem, aby to všechno dali dohromady a ještě nakonec nastavili hlasitost jednotlivých nástrojů.

Zpívánky byly téměř kompletní. Chyběl jen Petr Kabeš se svým banjem, který nemohl dorazit. Trochu se musel upravit program a nahradit (tam, kde to bylo možné) jeho sóla jiným nástrojem. Není to sice ideální řešení, ale jinak to nešlo. Najít pro záskok jiného banjistu není tak jednoduché, a to tím spíše, že naše písničky už mají pevné aranžmá, což je pro cizího muzikanta trochu problém.

Jak tomu bývá v Semaforu již pomalu obvyklé, na začátku večera to bylo pomalu "fifty fifty". Skoro stejně muzikantů jako diváků, ale ten poměr se velice rychle "překlopil" na stranu návštěvníků. Dorazili i s posilou Osečáci, Pražáci, Lysáci a hlavně místní, kde již svoje pevné místo mají i členové skupiny country tanců, takže okolo osmé již zbylo skutečně jen pár volných židlí, protože byly obsazeny i stoly v přísálí. Zpěvníky, které jsou k disposici, byly v krátké době rozebrány, a tak mohl být podpořen náš pěvecký sbor.

Obecně panovala dobrá nálada, která byla znát i na hudebním výkonu Zpívánek. Písničky "pěkně šlapaly". Však také byly po zásluze odměňovány potleskem. Netrvalo to dlouho a nejdříve se zaplnil horní taneční miniparket a posléze i prostor mezi stoly v dolní části sálku. To už se do tanečního reje zapojovali i lidé z přilehlého výčepu. Vyvrcholením bylo rojení při "Šenkýřce" a "Kalhotkovém rockenrollu", kdy se tančilo všude, kde bylo jen trochu místa.

To, že pravidelně chodí i členové coutry taneční skupiny je vidět i na parketu, kde už řada dalších tanečníků podchytila některé základní variace country tanců a na parketu se řadí uspořádaná formace v rytmu country muziky. Jen škoda, že tam není trochu větší plocha, aby se daly tančit i další country tance. To však bychom toho chtěli asi moc. Snad to půjde v létě, když budeme hrát někde "pod širým nebem".

S malými pauzami vždy po sérii písniček se hrálo do půl jedenácté. Těm, co přijeli auty to nevadilo, ale ti co šli pěšky domů nebo na vlak cestou pěkně zmokli. Ta letošní zima je hodně divná. Je polovina ledna a ani v noci se teplota nedostane pod nulu. Sníh není pomalu ani na horách. Snad se to ještě změní. Příroda to potřebuje.

Jak pro ty co byli v sálku, ale i pro ostatní několik fotek na Rajčeti, které vám přiblíží jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.