SILVESTR V GRANDU - 31.12.2022

Silvestrovská zábava se stala u Zpívánek tradicí. Termín je jasný, mění se jen místo konání. Až na jednu vyjimku, kdy jsme hráli v Poděbradech, se ostatní akce konaly v Nymburce. Nejčastěji v restauraci "Na záložně" na náměstí. Sice tam došlo ke změně v nájemcích, ale to nám nevadilo, a to tím spíše, že ti poslední - Číňani - nám vyšli vstříc a vytvořili tam příjemné prostředí se spoustou dobrého jídla. Bohužel se změnila situace a "Záložna" nebyla k disposici. Už se uvažovalo dokonce znova o Poděbradech, protože v "domovském" Semaforu mají o Silvestru zavřeno a jiný sál není v Nymburce k mání. Před začátkem zimy se však situace změnila. Dlouhodobě zavřený hotel Grand na Palackého ulici byl znovu otevřen. V hotelu je i prostorný sál, kde na opětovné zahájení provozu vystoupily dvě hudební formace - "Pístecká duna" a "Vrzavá Suzy". Slovo dalo slovo a Zpívánky si zamluvily sálek na Silvestra.

Abychom věděli "do čeho jdeme", tak jsme tam dokonce odehráli jednu akci a zjistili jak kladné, tak i záporné vlastnosti sálu. Je sice prostorný, ale akustika "nic moc" a hlavně se nedá vytopit. Jsou tam jen dvě radiátorová tělesa napojená na tepelný okruh restaurace a klimatizace, která měla vytápění podpořit byla nefunkční. Doufali jsme, že to personál vyřeší a na Silvestra tam bude alespoň přijatelně. A to tím spíše, protože to slíbili.

Realita však byla špatná. Personál se pokusil vyhřát prostor pomocí plynových hořáků, ale tím situaci naopak zhoršil, protože neodbornou instalaací došlo ke špatnému spalování a prostor sálu byl zamořen plynovými zplodinami. Byla klika, že první muzikanti přišli ve značném časovém předstihu, takže zarazili další hoření agregátů a zajistili odvětrání. Samozřejmě za cenu výrazného snížení vnitřní teploty. A to ještě bylo štěstí, že venku panovala téměř jarní teplota. Jinak by asi bylo po silvestrovské zábavě. Jak pro učinkující, tak i pro muzikanty to představovalo větší nároky na teplé oblečení. Výhodu měli ti otužilí.

Tím však problémy neskončily. Ukázalo se, že po šesté večerní skončil provoz jak ve formance, tak v restauraci a v hotelu jsme zůstali sami spolu s obsluhou, která snad ve třech lidech nás měla na starosti. Dva v kuchyni připravovali jídlo a v sálu obsluhovala jedna číšnice, která roznášela jídlo i obsluhovala bar. Z nějakých důvodů bylo pití na baru "za hotové" a tím se všechno hrozně zdržovalo.

Ten úvod je snad dlouhý, ale byl to tak silný zážitek, že si zaslouží zaznamenání. A pro Zpívánky s jednoznačným závěrem - těžko se do Grandu vrátíme. Snad jen v případě, že se změní majitel a něco udělá s topením.

Konečně se dostáváme k vlastnímu večeru. Silvestr byl konán v duchu Divokého západu, a tomu odpovídalo i oblečení velké části přítomných a téměř všech muzikantů. Láďa Hrubeš přišel nejen v kovbojském oblečení, ale dokonce s coltem zavěšeným hluboko u pasu. Jinak k vidění byly indiánky i s velkým náčelníkem, který se pyšnil velkou péřovou čelenkou. Několik lidí bylo v kožených oblecích nebo alespoň s koženými vestami s třásněmi. Konečně, můžete je vidět na vložených fotkách či na webovém úložišti Rajče, které si můžete otevřít na odkazu, který je na konci informace. Možná, že by věci prospělo, kdybychom udělali v průběhu večera menší soutěž o nejlepší oblečení. Adeptů tam bylo hned několik.

Sálek byl slušně zaplněn, ale volná místa tam ještě byla. Zpočátku byla zábava rozpačitá. Až přítomní členové country taneční skupiny, kde byl výraznou osobou náš kytarista Fanda Novák, dokázali situaci odlehčit. Ti nejenže rozjeli běžný taneční rej, ale v pozdějších hodinách předvedli i své vystoupení v několika tancích. Však se jim také dostalo zasloužilého uznání ve formě potlesku. Není bez zajímavosti, že součástí taneční formace byla i vedoucí Zpívánek Iva Misařová.

Po celý večer byl přítomný i fotograf, takže obrazová i audio dokumentace bude bohatá. Zatím je jen otázkou, kdy a jak se s vámi o ní podělíme.

Zatím nebyla řeč o Zpívánkách. Byli jsme kompletní až na zpěvačku Šárku Hrubešovou, která musela nachlazená zůstat doma a menší problém byl i s banjistou Petrem Kabešem, kterému onemocněla rodina a musel po osmé hodině odjet. Proto také dostal na začátku hraní větší prostor, a také ho využil ve svých klasických skladbách jako jsou "Růže z Texasu" ...

Večer byl ve znamení tance. Tančilo se ve dvojicích, ve formacích, kruzích či ve skupinách. Fantazii se meze nekladla. Zpívánky vše podpořily vhodných výběrem skladeb, kde samozřejmě nechyběla "Šenkýřka" či "Sklípek".

Protože večer byl dlouhý, tak živá muziku byla prokládána nahrávkami populárních skladeb všech žánrů. To byla příležitost, aby si zatančili i členové Zpívánek.

Příchod nového roku 2023 jsme přivítali přípitkem a písničkou "Ta naše písnička česká". Sice to není hymna, která se při té příležitosti hraje, ale i tak svoji úlohu zastala. V rukou členů Zpívánek se objevily prskavky, které písničku doprovázely svým světlem. Venku a především na blízkém náměstí začaly vybuchovat rachejtle, ale to šlo mimo nás.

Datum 1.1. není jen prvním rokem nového roku, ale také datem narození naší věrné příznivkyně Olinky Říhové, takže to byla příležitost je poblahoprát k významnéhu dni v jejím životě.

Končilo se hluboce po jedné hodině v novém roce 2023. Muzikanti se dostali do postele až na druhou hodinou ranní již v novém roce. Na cestu je provázeli na nebi jasné hvězdičky. Snad nám přinesou dobrý rok.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo. Zdaleka se nejedná o větší část fotek, které se na silvestrovském večeru udělali, ale v době zpracování informace nebyly k disposici. Snad někdy později.

Na závěr omluva všem přítomným za podmínky, v kterých se Silvestr odehrál. Uvěřili jsme slibům, které nebyly splněny. Svým příznivcům přejí Zpívánky především pevné zdraví, pohodu a trochu toho štěstíčka. Budeme to potřebovat.

Zpět na stránku Realizované akce.