SEMAFOR - 5.11.2022

Při volbě místa, kde budeme hrát tentokrát, padla volba opět na sálek restaurace Semafor v Nymburce. Není divu, sálek je pro naše vystupování tak akorát velký, má vhodně uspořádané vnitřní zařízení, jen větší prostor na tanec tam chybí, ale naši tanečníci si vždy najdou místo pro předvádění svých kreací.

Po čtvrtečním nevlídném podzimním počasí se zachmuřeným nebem, soustavným deštěm a nepříjemným větrem se přece jenom vyčasilo a i když bylo docela chladno, tak nepršelo. Kdo chtěl a nic mu v tom nebránilo, tak mohl dojít si s námi zazpívat, zatančit, či jenom poslechnou muziku.

Zpívánky byly tentokrát oslabené o dva klíčové muzikanty, a to Petra Kabeše a jeho banjo a Michala Hrbáčka s kytarou. Museli jsme trochu improvizovat, když na Michalovo místo zasedl Jirka Steklý a při jeho sólech na harmoničky či flétnu musel vzít do rukou místo paliček k bicím, kytaru Vlasta Dymáček. Odrazilo se to také ve výběru písniček, kde jsme vynechali skladby s banjovými sóly.

Abychom si trochu situaci pro začátek zjednodušili, tak Zpívánky v první sérii zahrály notoricky známé písničky jako "Parta z ranče Y", "Sedm žlutejch kamínků či "Panenku". Splnilo to účel, jednak jsme si ověřili, že sestava Zpívánek šlape, a také jsme dobře naladili naše posluchače.

Tak jako obvykle, na začátku byl sálek poloprázdný, příjemně nás překvapilo kompletní složení našeho "Dámského klubu", který se dostavil v plném počtu ještě před začátkem hraní. V průběhu večera potom přicházeli další, ale sálek tentokrát nebyl plný. Tak snad příště. Na druhou stranu je možno říci, že to přispělo k výraznému snížení hluku v průběhu hraní a také bylo patrné, že lidé s námi zpívají známé písničky. Systém zpěvníku opět dobře zafungoval.

Nálada v sálku byla příjemná, jen s tančením to bylo horší. Chyběli totiž hlavní tanečníci. Nebyl tu Čára a hlavně chyběl Fanda Novák se svými country tanečníky, takže taneční plochy byly dlouho prázdné. Nakonec se na nich objevili tanečníci, ale tak masové, jako to je běžné, to tentokrát nebylo. Stejně jako v minulých večerech se k tančícím připojili i lidé z lokálu, což je známkou toho, že i tam vnímají naší muziku.

Před desátou večerní skončily série písniček podle připraveného scénáře. Na zavěr tohoto bloku zazněly dvě nové písničky, a to "Houby magický" od skupiny Kabáti a "Já tu píseň znám", kterou většina z vás zná z dob našeho mládí a zpíval ji Václav Neckář. Že ji publikum zná bylo vidět z toho, že se hned zapojili do zpěvu refrénu a dokonce i "vylovili" některá slova ze slok, i když ještě neměli tu písničku ve svých zpěvnících. Domníváme se, že obě písničky pevně zakotví v našem repertoáru. Po delší době zazněl i "Svařák" ve výrazně nové podobě se sóly pro klávesy a housličky.

Potom se hrály písničky na přání. A tak zaznělo "Karlínský nábřeží" či "Divokej horskej tymián" s výraznými sóly na mandolinu a flétničku. Na přání se dokonce opakovaly některé písničky, které již předtím toho večera zazněly.

Jako obvykle se objevovaly nové a nové požadavky, ale to už řada lidí z publika odešla, a tak byl čas skončit. Na závěr se už stává tradicí, že končíme "Večerníčkem pro dospělé", kdy lidé nejen s námi zpívájí, ale zaplní se i parket při příjemném "ploužáčku".

Skončil další příjemný večer. Pro příští týden máme pro Nymburk pauzu, protože jsme byli pozvaní do útulné hospůdky Myslivna ve Veltrubech, kam všechny srdečně zveme. Hrajeme tam k tanci i poslechu od 18:30 hodin. V Nymburce budeme hrát 19.11.2022 od 18:00 hodin na Žofíně.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.