ŽOFÍN V NYMBURCE - 27.8.2022

Do Nymburka se vrátily Zpívánky po více než měsíci, když mezi tím hrály nejen v bližším okolí, ale také třeba v Harrachově. Už nám kontakt s místními příznivci i ostatními docela chyběl. Když se vybíralo místo, kde bychom měli vystupovat, tak první byl návrh na zahrádku restaurace u Zimního Stadionu, ale trochu jsme se obávali počasí. Přece jenom v posledních dnech dost pršelo a i předpověď počasí nebyla příliš optimistická. Proto výběr nakonec padl na zahrádku restaurace Žofín v Nymburce. Má totiž obrovskou výhodu ve velkém přístřešku, který je spolehlivou zárukou před případným deštěm.

Změna měla své opodstatnění ve zkušenosti, kterou získala sesterská skupina Vrzavá Suzy na svém posledním vystoupení na trampském potlachu v osadě nedaleko Káraného. Po několika písničkách je tam totiž vyplavil veliký liják, který neměl konce. Dokonce to vedlo k ukončení vystoupení a po návratu domů měli muzikanti dost práce s očistou techniky, která byla často přímo obalená bahnem. Na základě této zkušenosti si dokonce někteří z nich pořídili pod nohy koberečky, aby předešli podobné situaci.

Obavy ze špatného počasí byly zbytečné. Obloha sice nebyla "vymetená", ale pluly po ní jen neškodné obláčky a teplota se pohyboval okolo příjemných 23 stupňů.

Tu sobotu jsme měli v nedalekém okolí těžkou konkurenci. V areálu místního pivovaru, který je jen několik set metrů vzdálený od Žofína se pořádala "Dočesná". Akce, kde vedle řady atrakcí hrály i čtyři hudební formace. Něco se ještě dělo na louce pod hradbami, takže jsme měli trochu obavy, jak to bude s návštěvou. Nakonec se ukázalo, že to nebylo tak vážné. Asi to bylo tím, že věková skupina lidí, která byla v pivovaru, byla výrazně mladší než těch, která si nás přišla poslechnout a pobavit se na Žofíně.

Zpívánky tentokrát nastoupily v sestavě, kde chyběli dva sólisté - Blanka Plačková s housličkami a Petr Kabeš s banjem. K dovršení toho si Jirka Steklý si nevzal zesilovač, takže hra byla ještě ochuzena o řadu písniček na harmoničky. Nezbylo než na ten problém reagovat dílčími změnami ve výběru skladeb a u několika písniček, kde byla harmonička či flétna nutná, tak se to řešilo tím, že se Jirka Steklý "nacpal" do prostoru mikrofonu, který jinak patří zpěvačkám. Poučení pro příště - pokud se hraje "pod širým nebem" či ve velkém prostoru, tak Jirka musí dorazit s kombem.

Když jsme u těch zpěvaček, tak tentokrát byly v plném počtu a výrazně se podílely na zvuku skupiny. Je jim třeba udělit pochvalu, bez nich by to nebylo ono. Dá se dokonce říci, že právě silná sekce zpěvaček hodně "drží" kvalitu produkce a je jakýmsi znakem Zpívánek.

S ohledem na ozvučení Zpívánek je vždy nutné před zahájením produkce vyladit hlasitost jednotlivýcz nástrojů i hlasů a bez zvukaře je to docela fuška. Tak tomu bylo i tentokrát. Už téměř tradičně se k tomu využívá písnička "Stín staré řeky". Je totiž jednoduchá a "pěkně šlape", takže se k tomu výborně hodí. Potom už začala vlastní produkce.

V průběhu večera zazněly různé hudební žánry. Původně sice začínaly Zpívánky především s trampskými a country písničkami, ale v současné době hrají i pop, rock i modernější skladby. Včera měla premiéru v podání Zpívánek skladba, kterou hrajeme se souhlasem autorského Crossbendu "Samozřejmosti". Melodická a poetická písnička, která má velký potenciál a zřejmě si vydobyde své pevné místo v repertoáru Zpívánek. Je u ní i zajímavé, že text k ní napsal syn vedoucí Zpívánek Aleš Misař. Povedl se mu.

Ten večer by se mohl chápat i jako Dětský den, protože tu bylo hodně malých dětí, které dorazily s rodiči či prarodiči. Obsadily dětské hřiště, které přiléhá k přístřešku i pobíhaly po areálu. Muzika jim ještě nic neříkala, ale byly obdivuhodně hodní a vůbec nerušily, naopak i fandily (nejvíc vnuk Míly Vaníčka, ten to má v krvi).

Po setmění se konečně začal plnit i taneční parket před kapelou. Prim tam měl náš kytarista Fanda Novák, který si pro tento večer "vzal volno" z hraní. Jen škoda, že těch country dvojic bylo tentokrát málo, prostor by tam byl.

Končilo se k jedenácté hodině. To už řady posluchačů notně prořídly. Takže nezbylo než se s nimi rozloučit a rozjet se do svých domovů.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.