PESTRÉ ODPOLEDNE - 19.8.2022

Páteční odpoledne bylo skutečně pestré. Konečně se uskutečnila dlouho odkládaná návštěva nového domova našeho velkého fanouška Milana Horského, který je již téměř rok v Libici. Získal totiž místo v církevním zařízení diakonie. Nepřijeli jsme tam jen tak na návštěvu, ale dohodli jsme se s vedením zařízení a zahráli jsme tam jejich klientům. A protože se tam hrálo brzo odpoledne, tak jsme ještě zajeli do Sán, kde měli sešlost místní rybáři.

Bylo horké letní počasí. Teplota opět atakovala třicítku. Nejlépe to asi bylo někde u vody. Jen jsme doufali, že budeme hrát někde ve stínu a pokud možno v chladnějším prostoru.

VYSTOUPENÍ V LIBICI

Zařízení diakonie je v centru městečka ve velkém starším třípatrovém domu, bývalé škole. Na místě už nás vítal Milan Horský, aby nás zavedl do jídelny, kde se naše vystoupení konalo. To už se nás ujal příjemný místní personál, s kterým jsme dohodli i další režii.

Začátek byl dohodnut na 14. hodinu, ale protože jsme hráli převážně jen akusticky a klienti zařízení byli už na místě, tak se nakonec začalo o něco dříve. Trochu to zaskočilo i vedoucí zařízení, která nás chtěla přivítat a přišla těsně před druhou. Všichni to vzali s úsměvem a po krátkém představení skupiny začalo vystupení.

S ohledem na skladbu posluchačů jsme zařadili do programu především starší klasické country písničky, ale nakonec se ukázalo, že i to bylo pro většinu klientů trochu mimo a jen na několika lidech bylo vidět, že se "chytají" a zkoušejí dokonce si s námi i zazpívat. Největší úspěch měly dvě záveřené série lidovek. To byla "jejich parketa". To se rozezpívala většina z nich. Není se co divit. Jejich generace poslouchala především dechovku a lidové písničky.

Odjížděli jsme s dobrým pocitem, že jsme přivezli alespoň trochu rozptýlení a dobré pohody do jejich života a s příslibem dalšího pozvání od vedení diakonie.

Jen krátce o místním zařízení. Je jedním z 200, které jsou v ČR. Je součástí celé sítě po Evropě. Jen v ČR má 2000 zaměstnanců a využívá služeb další 800 dobrovolníků. Dali si za úkol pomáhat lidem v nepříznivých životních situacích a organizují také humanitární pomoc. Je to záslužná a těžká práce, která jen u nás pomáhá desetitisícům potřebných. Zaslouží si náši úctu a obdiv.

MEZI RYBÁŘI V SÁNECH

Tahle akce nebyla původně vůbec v plánu, ale přemluvil nás pro ni náš kytarista Fanda Novák, který tam již několikrát byl a dobře se s nimi zná. Dokonce tam byly jednou před lety i Zpívánky, takže věděly do čeho jdou.

Jak už bylo řečeno v úvodu, jeli jsme do Sán na sešlost, kterou tu pořádali rybáři. V Sánech mají velice agilní organizaci, kteří tu mají na břehu jednoho z rybníků malou chatku s přístřeškem a zázemím pro setkávání. Setkávají se při různých příležitostech, a to nejen v souvislosti s rybařením, ale pořádají tady i různé společenské akce. Tentokrát to byla nějaká osobní výročí.

Dojeli jsme tam po menším bloudění, protože jejich zařízení je zastrčené na okraji obce a vede tam jen prašná cesta, která tam končí.

To už byla sešlost v plném proudu. Pod přístřeškem a okolo ohniště, kde se rožnilo prasátko, posedávali a postávali účastníci setkání. Už uvítání bylo srdečné. Ještě než jsme vybalili nástroje, tak před námi na stole byly tácy plné kousků opečeného selátka a točený Bernard či nealko pivo. Byl k disposici i koláč a kafčo a když jsme odjížděli, manželka jednoho ze členů spolku poslala ještě teplé úžasné buchty.

Výběr písniček tentokrát připravil Fanda Novák, takže byla záruka, že se budou hrát především jednoduché a zpěvavé písničky. Nejdříve jsme hráli "pod širým nebem", ale později nás zahnala dešťová přeháňka pod přístřešek. Bylo tam sice dost těsno, ale nakonec jsme se tam nějak srovnali a vydrželi až do konce.

Končili jsme po osmnácté hodině. Asi bychom tam mohli vydržet déle, ale hned druhý den většina muzikantů čekala velká "šichta". Vrzavou Suzy totiž čekají dvě akce. Dopoledne hraje ve Veltrubech a odpoledne se přesouvají na trampský potlach do lesů za Káraný na Komáří Vrch.

Akce rybářů však pokračovala. Ještě v průběhu našeho hraní přicházeli další lidé a prostor areálku se docela zaplnil. Dá se předpokládat, že tam byli ještě dlouho do noci.

Cestou domů jsme projížděli krajem, kde nedávno sprchlo. Dokonce byly vidět i kaluže, ale při dojezdu do Nymburka po vodě nebyla ani stopa.

Ještě cestou jsme se domlouvali na organizaci zájezdu do Píst na Pístecký country slet.Tentokrát jen v roli diváků. Těšíme se protože se pořadatelům podařilo jako vždy zajistit skutečně výborné kapely, takže neváhejte a do Píst přijeďte. Nebudete litovat.

Tím výčet hudebních akcí nekončí. V pondělí 22.8.2022 od 18:00 hodin se uskuteční sešlost muzikantů z několika skupin z Nymburka a jeho okolí (dokonce tu budou i z Moravy) v Country klubu Ve Mlýně. Zpívánky potom hrají v pátek 26.8.2022 také od 18:00 hodin na zahrádce restaurace Žofín v Nymburce. Přijďte se pobavit.

Zpět na stránku Realizované akce.