HARRACHOV - 15 - 17.7.2022

V minulém roce se uskutečnil úspěšný zájezd Zpívánek do Krkonoš. Hráli jsme tam ve dvou hospodách - v "Pivovarské restauraci" v areálu skláren a "U dvou kocourů". Když přišla vedoucí Zpívánek Iva Misařová s myšlenkou, že bychom zájezd zopakovali i letos, byli jsme okamžitě pro.

Zájezd byl rozplánován na tři dny - pátek až neděle s tím, že hned první den se hrálo ve sklárnách a v sobotu potom u "Kocourů". Byla nás početná ekipa jedenácti lidí. Normálně bychom se klidně vešli do tří aut, ale s ohledem na nástroje, techniku i osobní zavazadla jsme nakonec jeli ve čtyřech autech, a to ještě byla nacpaná k prasknutí.

Harrachov nás přivítal podmračeným a chladným počasím a prázdnými ulicemi. Na to, že je polovina července, doba prázdnin a dovolených, tam bylo opravdu málo lidí.

Dorazili jsme až v pozdním odpoledni, takže jsme se ubytovali a byl čas, abychom se přesunuli na místo prvního vystoupení.

PIVOVARSKÁ RESTAURACE - 15.7.2022

Posledně jsme hráli v restauraci, která je vestavěna přímo do mohutné budovy skláren. Je v patře, v přímém sousedství výrobní haly se čtyřmi sklářskými pecemi, z ichž jedna byla v provozním stavu. Po obvodu výrobní haly je ochoz z několika stoly a návštvníci tak mohou sledovat práci sklářů v pohodě u pivka" či jiném občerstvení. S ohledem na to, že jsme tam přišli v pátek k večeru, ta skláři už nebyli, ale pár lidí tam sedělo pěkně v teplíčku.

To však nebyl náš případ. Bylo totiž už předem dohodnuto, že budeme hrát pod širým neben na dvoře pivovaru, protože se tam měla konat "grilovačka". Předpověď počasí přitom avizovala podmračenou a chladnou noc s teplotami, které měli atakovat hodnoty blížící se 10 stupňům. Moc se nám to nezamlouvalo, ale nakonec jsme se navlékli do několika vrstev oblečení a dorazili do areálu.

Ukázalo se, že budeme hrát pod dřevěným přístřeškem kiosku, který patří k pivovaru a čepovali tam i mísní pivo "Čerťák". Vedle kiosku stál velký gril v podobě malé mašinky a v kiosku příjemná mladá dívka, která to měla všechno na starost.

Vedle kiosku byl menší dětský koutek, kterému vévodila velká trampolína. Právě u něho bylo několik maminek a rodičů s dětmi a jinak prakticky nikdo. Nic povzbuzujícího.

Vybalili jsme nástroje a začali hrát. Zpočátku jsme prakticky hráli jenom sami pro sebe. Lidé, kteří chodili do či z restaurace, procházeli kolem nás. Někteří se i na chvilku zastavili, ale potom šli dál. Nakonec se však našli lidé, které naše muzika zaujala a postupně se přece jen trochu přístřešek zaplnil. Plno určitě nebylo, ale byli jsme i tak rádi. Byli to vděční posluchači. Nakonec i nějaké tanečky byly a stejně tak i písničky na přání, které si s námi s chutí někteří z nich zazpívali.

Překvapivě se tam objevil pan Mattek, kterého někteří z vás znají jako majitele nymburské restaurace "Na Tarase", s mladou manželkou a malým synkem. Má totiž v Harrachově penzion a prakticky tam trvale bydlí. Přinesl pod přístřešek svůj díl pohody.

S malými přestávkami jsme hráli hluboko do noci. Z avizované grilovačky byly k "mání" nakonce jen chutné klobásky a k tomu místní pivo.

Horší to bylo s teplotou, která stále klesala. Bylo to dobře vidět na světelném informačním panelu, který patřil k přilehlé prodejně produktů zdejší sklárny. Když jsme před desátou končili, tak už ukazoval jen deset stupňů - "kosa". To už jsme na sobě měli všechno, co jsme tam měli. Pro některé členy skupiny i to bylo málo. Žádné potěšení, ale trochu nás přece jenom hřála radost z posluchačů, kteří tam zůstali až do konce.

Byli jsme rádi, že už je konec a mohli zabalit své instrumenty a jít "do hajan". V penzionu bylo příjemně a v posteli ještě lépe.

U dvou kocourů - 16.7.2022

Sobotní ráno nás přivítalo sluníčkem, a tak jsme se po snídani rozprchli po Harrachově a jeho nejblžším okolí. Většina se šla podívat na výstavu sportovních aut, která byla na parkovišti pod mamutím můstkem, zkusila jízdu v kovovém žlabu na bobu, cestou byla i cukrárna. Našlo se i pár jedinců, kteří se byli tradičně podívat na Mumlavský vodopád. Nakonec jsme se sešli všichni na obědě v hotelu Praha.

Po siestě se uskutečnila menší zkouška muzikantů, kteří hned další den - v neděli, měli vystoupení v Městci Králové. To už se pomalu blížil čas k přípravě vystoupení v restauraci "U dvou kocourů". Bylo to jednoduché, protože se hrálo především akusticky a hlavně stačilo z budovy, kde jsme byli ubytovaní, udělat pár kroků a byli jsme v restauraci.

Vlastní restaurace je roubená novostavba ve stylu horských chalup. Pro veřejnost jsou k disposici dvě prostorné místnosti a velká venkovní terasa. Na rozdíl od včerejšího večera jsme tentokrát pro naše vystoupení zabrali jednu z těch vnitřních místností. Vcházelo se buď přímo zvenčí nebo přes terasu. Nebyla nijak veliká, a tak jsme "zabrali" jistě víc než její třetinu.

Zpočátku jsme hráli bez obecenstva, ale v průběhu produkce přece jenom pár lidí přišlo. Podstatně více jich bylo v druhé místnosti, kde byli i lidé, kteří přišlo do restaurace na jídlo. Podle potlesku, který odtud přicházel však byl patrno, že se nevěnují jenom konzumaci, ale že nás také poslouchají a hlavně vnímají. To potvrzuje i skutečnost, že odtud přicházela stále častější přání na konkrétní písničky. Jako ocenění se tentokrát objevily před muzikanty i rundy panáků. S ohledem na brzký ranní odjezd další ráno měli řidiči smůlu.

Proti minulému večeru to byla pohoda. Teplíčko, dobré světlo a příjemné prostředí obecně. Také se to odráželo na hraní a náladě jak skupiny, tak i v restauraci. K úplné spokojenosti však vedoucí Zpívánek chyběly tanečky. Nenašel se nikdo, kdo by začal.

Příjemným překvapením pro skupinu bylo předem ohlášené pohoštění v podobě bohatých mís s různými druhy masa, sýrů a čerstvé i nakládané zeleniny. Bylo to vynikající s množstvím tolik, že jsme to ani nemohli sníst. Nakonec jsme se s číšníkem dohodli, že si zbytky můžeme odnést, abychom si z toho udělali snídani.

Všechno má svůj konec, a tak jsme před jedenáctou zahráli "Večerníček pro dospělé", což se stává pomalu tradicí a šli spát.

V neděli po snídani jsme vše naložili do aut a rozjeli se do svých domovů. Bylo toho "tak akorát". Jen Iva Misařová, Michal Hrbáček a Míla Vaníček měli ještě odpoledne "šichtu". Jak už o tom byl řeč, měli před sebou vystoupení v Městci Králové. Ani jsme jim to nezáviděli. Čeho je moc, toho je příliš.

Fotek je tentokrát mraky a zrůzných zdrojů. Museli jsme je trochu probrat, aby tam zůstali ty, které vám pomohou dokreslit představu, kterou jste si udělali podle vyprávění o výjezdu do Harrachova.

Zpět na stránku Realizované akce.