ŽOFÍN V NYMBURCE - 24.6.2022

Závěr tohoto týdne je po muzikantské stráce pro nás hektický. Po čtvrteční zkoušce hrály Zpívánky na zahrádce restaurace Žofín v Nymburce a v sobotu vystupovaly jako "křoví" pro rockové kapely na festivalu v Koutech. Pro některé to však nebyl konec. Hned po vystoupení v Koutech se přesunuli do hospůdky Na Osečku, aby hrály ve formaci Vrzavá Suzy. Musíte uznat, že to je už pořádná "šichta".

Z vystoupení na Žofíně byla trochu obava, protože předpověď počasí byla dost hrozivá - k večeru pozvolné, ale výrazné ochlazení, které měla přinést rozsáhlá bouřková fronta. Copak o vlastní posezení nešlo, protože Žofín disponuje pěknou krytou zahrádkou, ale jednalo se především o návštěvnost, kde někteří raději zůstali doma. Trochu jsme si i řekli, že v nejhorším případě to bude tak trochu veřejná zkouška a doufali v lepší variantu. Ještě tu byla v rezervě možnost, že bychom se mohli přestěhovat přímo do vnitřních prostor, tam by nás počasí nemělo ohrozit.

A jak to dopadlo? Předpověď počasí se potvrdila v plném rozsahu. Okolo 18.hodiny to ještě jakž takž šlo, ale potom se obloha zatáhla a z oblaků začalo silně pršet. Déšť byl krátce doprovázen i blesky a hromy. Podle prodlevy mezi blesky a hromy bouřka zasáhla přímo i Nymburk a jeho nejbližší okolí. Copak nám bylo hej. Pevná střecha nás chránila, ale řada lidí, kteří posedávali pod slunečníky se většinou rychle stěhovalo k nám do přístřešku. Zbylo jen několik vytrvalců ... Varianta vnitřního hraní padla, protože už při příchodu jsme zjistili, že je tam nějaká rodinná oslava. Nezbylo, než na sebe vzít něco teplejšího a vydržet to venku. Je třeba konstatovat, že mezi námi i návštěvníky byla řada otužilců, kteří vydrželi jen v lehkém oblečení. Možná, že některé hřálo mládí, další byli rozpálení tancem ...

Zpívánky nastoupily téměř v plné síle, protože chyběli jen Fanda Novák a Růženka Masopustová. I díky Vlastovi Dymáčkovi, který se na chvilku ustanovil do funkce zvukaře, se podařilo sladit barvu i hlasitost jednotlivých ozvučených nástrojů i děvčat, které zpívaly do mikrofonů. Hudební projev to potom byl vyvážený a zejména zpěvačky si libovaly, že se nemusejí do svých hlasivek tak "opírat".

Zpočátku poloprázdný prostor pod střechou se postupně zaplňoval, takže před devátou byl více než slušně zaplněn nejen našimi příznivci, ale domácími a náhodnými lidmi, kteří se dobře bavili a písničky kvitovali potleskem. I místní provozovatel restaurace Bob si návštěvu pochvaloval. Výraznou diváckou posilou byla skupinka cyklistů z Jihlavy, kteří v Nymburce tráví dovolenou s koly. Naše muzika je oslovila a moc si to tam pochvalovali. "Vyfasovali" zpěvník a bylo vidět, že si to tam užívají.

Trochu složitější to bylo s tanečky, a to i když vedoucí Zpívánek Iva Misařová nabízela pro první tancující děvčata společné foto s naším basákem. Což o to, byl tu sice velký příznivec tance "Čára", ale nepřivedl si partnerku a ku podivu mezi diváky bylo zpočátku málo žen, takže neměl s kým tancovat. To se nakonce výrazně zlepšilo, a tak se na "parketu" objevovaly stále častěji tančící dvojice a občas i skupiny v případě rychlých skladeb.

Zatímco pod přístřeškem se hrálo, zpívalo, tančilo, tak pod širým nebem bylo většinou všechno smáčené deštěm. Občas se dokonce z oblak valily proudy vody, takže je ani nebrala kanalizace. Naštěstí se časem obloha trochu vyčistila, takže po závěrečných písničkách jsme se rozcházeli kolem jedenácté do svých domovů.

Fotek je dost k tomu, abyste si udělali obrázek o tom, jak to tam vypadalo. Několik jich máte v textu a zbytek je cloudovém úložišti "Rajče".

HRANÍ NA ROCKOVÉM FESTIVALU V KLUKU

Byl to tak trochu pro Zpívánky zvláštní "kšeft". Skupina hrající převážně country písničky a občas něco popu či bluesgrassu a koncert rockových kapel pod širým nebem.

Pořadatel si nás vybral, abychom vyplňovali pauzy mezi jednotlivými kapelami. Už na začátku řada členů skupiny měla z té kombinace obavy, ale řekli jsme si, že to může být zajímavá zkušenost, a také příležitost se podívat na trochu jinou muziku.

Předpověď počasí byla proti předcházejícímu večeru výrazně lepší, ale meteorologové se řádně "sekli". Ještě cestou to docela šlo, ale krátce po dojezdu na místo a při přípravě k hraní se začal z nebe snášet déšť, který zkomplikoval situaci. Zejména pro pořadatele, protože na zahájení produkce přišlo jen pár desítek lidí. Později se to začalo zlepšovat, ale předpoklady to zřejmě nemohlo naplnit.

Pro nás to bylo něco jako veřejná zkouška, ale poctivě řečeno, moc jsme rockové příznivce nezaujali. Byla to pro nás zkušenost a asi takové pozvání, pokud vůbec někdy v budoucnu přijde, zřejmě odmítneme.

Po 16.hodině jsme "sbalili krám" a rozjeli se. Někteří domů, ale další ještě měli před sebou akci v restauraci Na Osečku, kde hráli ve formaci Vrzavá Susy.

Zpět na stránku Realizované akce.