POD ELIŠKOU - 27.5.2022

I když prostory restaurace "Pod Eliškou" nejsou pro hudební produkce ideální, rádi se sem vracíme. Najdeme tu sice trochu hlučnější prostředí a obvykle se sejdou trochu jiní lidé, než na nás chodí, ale jsme vždy přívětivě přivítáni.

Nejdříve k tomu negativnímu - prostory restarace jsou totiž protažené do jakési poměrně úzké "nudle" a výčepní stůl je umístěn zhruba v polovině sálku, takže se tím šířka sálku ještě zužuje a podél prosklenné stěny je jen jedna řada stolů. Celá vstupní část je přitom zaplněna muzikanty, takže pro obecenstvo zbývá jen jedna řada stolů. Ti, kdo přijdou trochu později mají smůlu. Prostě sedí poměrně daleko od kapely. Vedle toho má restaurace řadu "štamgastů", kteří sem chodí na pivko a trochu si "pokecat", takže je tam poměrně hlučno.

Venku se ochladilo a občas i zaprší. No, nic proti tomu. Vláha je potřeba. Všude je hrozné sucho a příroda potřebuje pomoc. Znamená to jen menší problém pro naše návštěvníky, kteří se musí rozhodnout, jakým způsobem se na naše vystoupení dostanou a do deště se vyzbrojit.

Už v době, kdy začali někteří členové Zpívánek pracovat na ozvučení svých nástrojů, byl sálek docela slušně zaplněn a v době naší produkce zůstala volná místa jen v zadní části sálku, takže s návštěvností jsme byli spokojeni.

Už tu byla řeč o ozvučování nástrojů, že to není jednoduchá záležitost. Byla to věc postupného vývoje od zapojení baskytary do comba. Potom na řadu přišla mandolina, housličky a jedna kytara. Později k tomu přibyla různá "hejblátka" pro modulaci nástrojů a poslední akvizicí bylo pořízení prostorového mikrofonu pro zpěvačky a comba pro foukací haromoničky. Nakonec je bez ozvučení banjo, zbývající kytary a ukulele. Samozřejmě bicí, které pro svoji hlasitost ozvučení nepotřebují. Je to už celá "strojovna". Ti, kteří nás v poslední době neviděli, se mohou přesvědčit i na fotce, kterou si můžete otevřít na webovém úložišti "Rajče". Odkaz je v závěrečné části informace.

Zpívánky se pomalu, ale jistě stávají malým orchestrem. Tentokrát nás již bylo 13!!! 10 muzikantů a 3 zpěvačky. A to ještě chyběl Fanda Novák se svojí kytarou a další dvě zpěvačky. V tomto složení a s takovým technickým zázemím jsme schopni ozvučit daleko větší sály než je prostor restaurace "Pod Eliškou". Však také byla nutná korekce hlasitosti ozvučených nástrojů po odehrání několika písniček.

Ke Zpívánkám snad ještě malý dodatek - z Plzně dojel Pavel Novák s ukulelem a z Rožďalovic náš nový kytarista Oleg, který by mohl v budoucnosti posílit mužské hlasy, které jsou jinak slabinou a také proto je řada písniček posazená do tónin, které nejsou pro ně obvyklé. Docela zajímavou skutečeností je, že neozvučené ukulele bylo docela zřetelně slyšet v konkurenci ozvučených nástrojů. Zřejmě je to frekvencí zvuku, kterou vydávají. Jsou tak docela příjemným osvěžením zvuku Zpívánek.

Tentokrát musela být spokojenost s obsazením malého tanečního parketu mezi stoly. Zárukou totiž byl Mirek "Čára", který záhy svým příkladem strhl i další, a tak občas nestačil pro tančící páry prostor před kapelou, ale tančilo se i v zadní části restaurace.

S postupem času stoupala i nálada přítomných trochu posílená i nalévaným alkoholem. Rozhodně si obsluha nemohla stěžovat na nedostek práce. Výčepní a číšník v jedné osobě byl jistě rád, že dostal k sobě posilu, a tak na to byli alespoň dva.

S přibývajícím časem se stále více ozývaly hlasy na zahrání písniček na přání. Pro velký úspěch se dokonce hrály s určitým časovým odstupem i dvě písničky podruhé.

Jak už se stává pomalu tradicí, že plánovaný konec, kterým bývá desátá večerní, není dodržen. I tentkrát se hrálo prakticky do jedenácté. Při představě, že hned další den řadu muzikantů čeká "další šichta" v podobě hraní na akci v Městci, tak to je až na pováženou.

Na závěr ještě zazněl "Večerníček pro dospělé". Pro většinu to znamenalo zaplatit útratu a rozejít se do svých domovů. Ozvučené muzikanty ještě čekala práce s demontáží zvukové techniky.

Venku nás přivítala chladná noc a plno kaluží. V době produkce přešel přes Nymburk pěkný deštík, který nám pokropil nejen chodníky a silnice, ale hlavně přírodu, která to nutně potřebuje.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo.

Zpět na stránku Realizované akce.