ROŽĎALOVICE - 15.4.2022

Za pár dní jsou Velikonoce. Čas, který doširoka otevírá brány do jarní sezóny. Zpívánky si sice na Velikonoce "daly pauzu", ale ve čtvrtek 14.4.2022 hrály na rodinné oslavě v Viniční Lhotě a aby toho nebylo málo, tak hned následující den v restauraci Zamostecká rychta v Rožďalovicích.

VINIČNÁ LHOTA - 14.4.2022

To první hraní bylo ve znamení oslav narození dalších členů rozvětvené rodiny i narozenin majitele nemovitosti, kde se oslavy konaly a který je synem našeho hráče na lžičky Jirky Sýkory. Hrálo se na rozlehlém dvoře venkovského areálu, kde byl k disposici jen otevřený stanový přístřešek. Domácí sice měli připravené i provizorní sezení v uzavřeném prostoru, ale usoudili, že slušné počasí, které ten den bylo, vydrží.

Viničná Lhota asi většině lidí nic neříká, ale pro houbaře z širokého okolí to je velice známá oblast. Osada totiž leží na železniční trati z Nymburka na Jičín a je na ní zastávka Ledečky, což je obec, která na Viniční Lhotu navazuje. A na vrcholu hřebenu nad obcí začíná rozsáhlý lesní masiv, který je vyhlášeným houbařským rájem.

Zpívánky přijely ve značně okleštěné sestavě, která ale pro tuto akci byla adekvátní. Jádro, které se skládalo z basy a melodických nástrojů mandoliny, kláves a kytar však byl a k tomu dvě zpěvačky.

Bylo tam opravdu živo. Dospělí, hodně dětí, psů, ale i jiných domácích zvířat. Pro oslavnce byla připravena prakticky malá zabijačka, protože byl ovar, zabijačková polévka, tlačenka a vedle toho talíře se zelaninou, sýry, slanými roládami a zákusky. I pro členy Zpívánek to byl docela hezký zážitek. Kdo z městských lidí měl kdy možnost si vybrat kousek ovaru podle své chuti přímo z řeznického válu po vybrání masa z velkého kotle?

S ubývajícím denním světlem se zvyšovala nálada přítomných a nakonec to bylo hraní a zábava do hluboké noci. Před jedenáctou noční se končilo s vědomím, že hned další den se hraje v sousedních Roďalovicích.

Obavy, že průběh večera silně naruší chlad, se nenaplnily. Zřejmě to bylo i v důsledku vydatného přísunu jídla a pití i pohybu.

Zpívánky odjížděly s dobrým pocitem a očekáváním dalšího dne.

ROŽĎALOVICE - 15.4.2022

Budova restaurace Zámostecká rychta je mimo centrum městečka při výjezdu směrem na na Viniční Lhotu a dále na Křinec či Dymokury. Název restaurace nelže, protože je skutečně za mostem přes říčku Mrlinu. Dalo nám práci ji najít, ale uvnitř nás čekalo milé překvapení. Prostorná restaurce o dvou velkých místnostech. V první z nich je rozsáhlý výčep s nálevním pultem a za výčepem restaurace. Celý interiér restaurace je navržen s velkým vkusem a účelně.

Po dohodě s majitelem se Zpívánky rozložily v prostorách restaurace. Proti předešlému dni výrazně posílily. Momořádně se dostavila i Blanka Plačková a její housličky i Jirka Steklý, který rozšířil možnosti o flétničku a harmoničky. Včetně tří zpěvaček nás bylo 10. To už je docela síla. A to tím spíše, že většina muzikantů využívá ozvučení.

V prostorách restaurace kde jsme hráli návštěvníků nebylo moc, a to ještě dorazili i naši příznivci z Nymburka. Ve ve vedleším výčepu však bylo slušně zaplněno. A když se vezme v úvahu, že oba prostory nebyly odděleny, tak nakonec to nebylo s posluchači tak špatné.

Proti obvyklému systému hraní došlo k zásadní změně. Prakticky od začátku šlo o jakýsi mix výběru vedoucí Zpívánek Ivy Misařové a dalších členů skupiny s návrhy z řad publika. Z řad posluchačů občas zazněly i návrhy na písničky, které nehrajeme, takže poslední slovo měla opět Iva, ale je možné říci, že hraných písniček podle publika bylo tentokrát více než obvykle.

Zpestřením večera byl vstup lehce alkoholem ovlivněného mladého může, který do restaurace halasně vtrhl uprostřed písničky s podnocem s lahvemi šampusu, které věnoval muzikantům. Ten také prakticky začal s tanečky. Po pravdě řečeno, toho tančení bylo tentokrát výrazně méně než jsme při našech vystoupeních zvyklí.

Zajímavou skutečností bylo aktivní zapojení mladého muže z publika do muzicírování Zpívánek. Jednak návrhy na písničky, ale především jeho výrazného zpěvu, který občas obohatil některé známější věci. Zdá se, že jsme ho zaujali tak, že dokonce přislíbil, že dojede do Nymburka na Zpívánkové čarodějnice.

V sálku restaurace panovala příjemná pohoda. Písnička šla za písničkou a čas rychle ubíhal. Kdyby se nehrálo do pozdních hodin již předchozího dne, jen Bůh ví, kdy by se končilo tentokrát. Přesto málem věžní hodiny odbívaly 23.hodinu. Muzikanti zabalili nástroje, sbalili kabely a jelo se domů.

Z Viničné Lhoty fotky nejsou, ale z Roďalovic jich máte pár v textu a další jsou na "Rajčeti".

Zpět na stránku Realizované akce.