SILVESTTR 2021

I když Zpívánky pro své publikum poslední roky pořádaly oslavy posledního dne v roce vždy, rok 2020 byl jiný. Zásadně ho ovlivnila covidová situace a s ohledem na opatření vlády se oslavy konat nemohly. Protože i v druhé polovině roku 2021 se projevila další vlna covidových onemocnění, dlouho jsme nevěděli, zdali se nezopakují i opatření, a ani v tomto roce třeba silvestrovské Zpívánkové oslavy nebudou.

A vše tomu nasvědčovalo, protože odcházející vláda takový postup připravila a čekalo se jen na nástup nové vládní garnitury. Ta však už předem siganlizovala, že provede určité změny v proticovidových opatřeních. Na výsledek jsme nemohli čekat, a tak jsme šli do určitého rizika a Silvestra jsme připravili. Objednali jsme prostory, připravili program a čekali na konečné rozhodnutí. To přišlo jen tři dny před koncem roku. Určitá omezení sice přišla, ale do počtu 50 účastníků jsme se vešli a hlavně se mohlo slavit až do prvního dne nového roku. Do posledního dne roku jsme se však obávali, aby ještě nebyla vyhlášená nějaká další omezení. To už by byl asi velký problém.

Výběr místa konání Silvestra byl jednoduchý - většinu vhodných prostror jme již předem museli vyřadit z úvah, protože měli zavírací den, či oslavy nechtěli, a tak zbyla jen restaurace "Pod Eliškou", "Žofín" až vedoucí Zpívánek Iva Misařová přišla s návrhem, abychom zkusili restauraci "Záložna", která je přímo na náměstí. Sice je to dnes čínská restaurace, ale snad se s provozovateli dohodne. Má totiž ve třídě jejich syna. Sice nevíme, zda to mělo vliv na rozhodování, ale skutečně se s nájemci dohodla a místo pro silvestrovské oslavy se našlo.

Všechny předchozí oslavy se konaly ve znamení konkrétní doby. Asi nejpovedenější byly ty, které byly v duchu první republiky. Po krátké diskuzi bylo dohodnuto, že tentokrát to budou 60.léta minulého století - tedy hippies a "květinové děti". Zejména ženská část Zpívánek hned začala diskutovat "co na sebe", aby to zapadlo do té doby.

Trochu jsme měli obavy, zda se přihlásí dostatečný počet lidí. Přece jen je složitá doba, ale nakonec se našlo dost nadšenců, kteří chtěli prožít poslední rok v roce v naší společnosti. Za zvuku hudby, ve víru tance a dobré pohody.

Začátek oslav byl stanoven na 18:00 hodinu, ale dávno před tím už tam byla část muzikantů a jejich pomocníků, kteří ozvučovali své nástroje, pomohli ozdobit místnosti, umístit jmenovky na stoly .. Však i díky jim přivítal sál restaurace příchozí stolovým uspořádání umístěným do tvaru L, kde uprostřed byl velice slušný prostor pro tanec. V zadní části prostoru byly Zpívánky a u vchodu ještě několik stolků pro příchozí. Vedle výčepu dobře zásobený studený bufet.

To už se začali scházet účastníci oslavy. Bylo vidět, že "prohrabali" své šatníky i "prošmejdili" půdy či komory, protože jejich oblečení bylo skutečně velice zajímavé. Většina hlav byl ozdobena čelenkou, která v době hippies byla takovým základním znakem. K tomu různé halenky či třička, přívěsky ... No, zkrátka paráda. Konečně se o tom můžete přesvědčit i na vložených fotkách, či fotkách, které si můžete otevřít pomocí odkazu, který vás zavedena na datové úložiště Rajče. Vedle oblečení tak můžete i trohu poznat i atmosféru, která tam byla.

Organizace večera byla jednoduchá - série písniček v podání Zpívánek a poté reprodukovaná hudba. Po počátečním ostychu se taneční parket zaplnil. U rychlých písniček šlo především o skupinové taneční produkce, kdežto u pomalejších to byly klasické párové tance. Na parkteru byl neformálním vedoucím Fanda Novák, který tentokrát neměl v rukou kytaru, ale svoji tanačnici a spolu s manžely Koláčnými předváděli sestavy country tanců.

Zhruba v devět hodin byla podávána slavnostní večeře. S ohledem, že se oslava konala v čínské restauraci, tak i jídlo byl stylové. Křupavá kachna s rýží či hranolkami nebo kuře ve sladkokyselé omáčce. Shodli jsme se, že jak kachna, tak i kuře byly vynikající. A bylo toho "hafo". Však to také bylo znát na tanením parketu, protože se zpočátku ani lidem moc tančit nechtělo.

Krátce před půlnocí roznesla obsluha lahve se šampaňským a skleničky. Našlo se několik šikovných rukou, které nejen lahve otevřely, ale i nalily do skleniček. Úderem půlnoci došlo k přípitku i krátkém proslovu.

Na náměstí i v přilehlých ulicích začaly vylétat rachejtle, ozývat se hlasité rány, tryskat světelné gejzíry. Zpočátku to účastníci oslavy sledovali z oken restaurace, ale potom se část vyrojila na náměstí, aby mohla sledovat dění zblízka. A je třeba dodat, že bylo co obdivovat. Město muselo do výzdoby vložit slušné peníze.

Ohňostroje však naše oslavy konce roku neskončily. Odešlo jen pár jednotlivců. Původně byl záměr, že vše skončí reprodukovanou hudbou, ale lidé si vymohli živou muziku. Hrálo se a tančilo dál. Končilo se po druhé hodině ranní.

Byl to podařený večer a lidé se rozcházeli s přáním, abycho se všichni ve zdraví sešli na Silvestru 2022.

Zpět na stránku Realizované akce.