SEMAFOR V NYMBURCE - 10.12.2021

Exploze Covidu se nekoná, vláda podmínky života nezpřísnila, a tak se akce, kterou jsme naplánovali na tento den, uskutečnila. I když to byl opět pátek, tak jsme jen posunuli její začátek na 18:00 hodin. Tím, že se musí končit úderem 22:00 hodiny, tak je "každá minutka" dobrá.

A ještě malá vzpomínka na minulé hraní - účast publika nebyla tenkrát nijak velká, jen se lehce převážila miska vah na jejich stranu ve vztahu k počtu členů Zpívánek. Tak jsme byli zvědaví, jak to dopadne tentokrát, a to tím spíše, že už na předchozí zkoušce skupiny bylo avizováno, že se ke Zpívánkám připojí muzikantská posila ze spřátelené Druhé mízy. To je skupina, která je mateřskou našeho bubeníka a hráče na hormoničky Vlasty Dymáčka. Odpadla jim totiž akce, a tak vzniklé "díry" využili k tomu, aby si záhráli také něco jiného. Vedle již vzpomenutého Vlasty Dymáčka to byli Jindra Zatřepálek (zpěv a kytara) a vynikající banjista Jarda Hrůza.

Hned při příchodu do sálku restaurace Semafor v Nymburce bylo příjemným překvapením, že je již před začátkem docela slušně zaplněný. Obavy, že muzikantů bude více než poublika, se nenaplnily. A to přesto, že nás bylo s hostujícími muzikanty 13 !!!

Velký počet vystupujících byl v prostorách restaurace trochu problém, překážel tam velký stůl, který nebylo možné odklidit a tím se dost zhoršily podmínky pro vzájemnou komunikaci mezi muzikanty. To se občas i projevilo v průběhu večera. Nebyla to však žádná tragedie. Většinou si toho nikdo ani nevšiml nebo se to přešlo s úsměvem. Při takovém počtu muzikantů by to už chtělo dirigenta či alespoň více disciplíny. To je ale občas dost velký problém, který se velice složitě překonává.

I s ohledem na to, že "zadrátovaní" muzikanti se spoustou combíček, všelijakých "hejblátek", kabelů atd přišli s dostatečným předstihem, mohlo se skutečně začít s hudební produkcí. Na začátku vedoucí Zpívánek Iva Misařová představila hostující muzikanty a "šlo se na věc".

Tím, že je předem dohodnutý sled písniček, má průběh večera hladký spád. Bez zbytečných delších prodlev. Pro muzikanty bylo příjemné, že se publikum přišlo pobavit a aktivně se do průběhu večera zapojit. Zpočátku to byla zvuková podpora v podobě zpěvu a potlesku po jednotlivých písničkách a v druhé polovině večera se hodně tančilo. Bylo znát, že dlouhé období coronaviru je pro lidí již ubíjející a hledají každou příležitost k tomu, aby přišli na jiné myšlenky.

Písničky Zpívánek už mají docela slušně propracované aranžmá a pevně určená sóla i sólisty, přesto hosté dostali dostatek prostoru k tomu, aby předvedli, co umí. A je na místě je pochválit, opravdu umí.

Když bylo řečeno, že začátek hraní byl ve znamení předem připravených písniček, tak závěr večera byl "koncertem na přání". Takže zazněly písniky jako jsou "Blues Folsomské věznice", "Karlínský nábřeží", "Divokej horskej tymián" a stále častěji hrané "Zázračné housle", kde naše houslistka Blanka Plačková předvádí své umění. Jen malá prosba: někdo jste zapomněl vrátit jeden ze zpěvníků (č.3). Zpěvníky máme na půjčení pro všechny naše hosty a jsou pravidelně doplňovány novými písničkami. Věříme, že to bylo omylem.

Čas "běžel jak splašený" a ručička na hodinách se rychle blížila k již vzpomínané hodině uzávěry. Takže ještě několik písniček a na rozloučenou "Večerníček pro dospělé".

Pro připomenutí účastníkům a ostatním fotky z průběhu večera , které jsou umístěny na internetovém úložišti Rajče.

Zpět na stránku Realizované akce.