VÝJEZD DO HARRACHOVA - 6. až 8.8.2021

Nemůžeme se pochlubit tím, že o nás vědí až v Harrachově a tudíž ani tím, že nás pozvali, abychom tam pozvedli kulturní život. Skutečnost je daleko jednodušší. Vedoucí Zpívánek Iva Misařová do Harrachova jezdí do penzionku, který vlastní její kolegyňka z práce a při jedné z návštěv Harrachova se domluvila s majiteli restaurací, že bychom si tam přijeli zahrát. Když už je to taková dálka, tak hned do dvou, a to v pátek večer v "Pivovarské restauraci" a následující dne v restauraci "U dvou kocourů".

Odjeli jsme téměř kompletní ve čtyřech autech v pátek odpoledne, abychom se mohli v pohodě ubytovat a podívat se také na místa, kde budeme hrát.

Již před příjezdem jsme věděli, že budeme mít silnou muzikantskou konkurenci, protože v místním areálu pod skokanskými můstky se konala velká hudební akce, kde vystupovali známe skupiny se závěrem "Tří sester". No, žádné vrásky jsme si z toho nedělali, protože známe své kvality a hlavně naši posluchači jsou trochu jiné věkové kategorie než ti, kteří chodí na takové megakoncerty.

Při krátké podvečerní procházce byly hlavními cíly právě ty restaurace, kde bude vystupovat. Ta druhá, restaurace "U Dvou kocourů", byla již na první pohled v pohodě, protože se jedná o nově postavenou roubenku s prostorem "tak akorát", ale "Pivovarská restaurace" nás překvapila ohromným a přitom členitým prostorem, kde byla k vidění jednak činná sklárna, ale také malý pivovárek. Očekávala nás velká výzva.

Hraní v "Pivovarské restauraci" - 6.8.2021

Měli jsme velké obavy s návštěvou na našem hraní. Také při našem příchodu tam bylo téměř pusto a prázdno. Jen u výčepu seděli u jednoho stolu místní "štamgasti".

Nakonec to však dopadlo "téměř na výbornou", protože několik stolů obsadili lidé, kteří se především přišli najíst a řada z nich nakonec zůstala k vůli muzice, ale hlavně dorazila velká parta mladých mužských, ze kterých se nakonec "vyklubali" fotbalisté, kteří se v Harachově připravovali na začátek nové sezóny.

Dlouho byli spíše rušivým elementem, ale získali jsme si jejich zájem písničkami, které znali a zejména dlouhou sérií lidovek, kdy se připojili svým halasným zpěvem, který sice byl i trochu mimo rytmus, ale Iva je šikovně nadirigovala s pomocí tamburíny.

Nakonec z toho byl vydařený večer, který ukončil provozní restaurace s tím, že musí dodržet stanovenou zavírací dobu. No, mysleli jsme si o tom své, protože celé údolí Harrachova "dunělo" rockem.

Protože hned druhý večer nás čekalo další vystoupení, tak jsme nakonec byli rádi.

Hraní v rstauraci "U dvou kocourů" - 7.8.2021

S ohledem na to, že vystoupení bylo až večer, tak jsme věnovali většinu dne prohlídce Harrachova a jeho nejbližšího okolí. Byl krásný slunečný den, který přímo vybízel k vycházkám. Někdo se šel podívat na "Mumlavský vodopád", další strávili čas podle svých zájmů.

Na oběd jsme zašli do restaurace "U Dvou kocourů", abychom se s ním seznámili i za denního světla. Stylová "dřevěnka" s velkou venkovní terasou a uvnitř dvě místnosti restaurace. Jídlo bylo výborné a i vnitřní prostory se nám líbily pro svoji útulnost.

Restaurace přímo sousedila s naším pensionem, takže stěhování našeho muzikantského vybavení bylo velmi jednoduché. Stačilo je několik kroků.

"Zabrali" jsme prakticky dvě stěny menší z vnitřních místností restaurace s tím, že ve druhé místnosti očekával majitel svoji společnost. Měli jsme obavy, zda zbývající stoly budou stačit pro návštěvníky. Ukázalo se, že naše obavy byly zbytečné, protože hlavní nápor návštěvníků směroval na venkovní terasu, kam zašli za jídlem.

V průběhu hraní jen občas někdo z terasy zašel do vnitřních prostor, aby si vyslechl několik písniček. Dokonce došlo i na tanečky, kdy dva páry mladých lidí z Polska si vyžádaly rychlejší rytmickou muziku, aby nám předvedly svoje taneční umění.

Takže nakonec našimi stálými posluchači byla společnost ve vedlejším sálku, odkud přicházel i potlesk a od majitele i "rundy" alkoholu pro muzikanty.

Možná i ty skleničky přišpěly k tomu, že jsme si s chutí zahráli a zazpívali s dobrým pocitem, že nám to pěkně "šlape".

Tentokrát se hraní protáhlo až téměř do jedenácté hodiny, kdy jsme si řekli, že toho bylo už dost. Přece jenom hrát dva večery po sobě není "žádná sranda".

Venku nás přivítaly první kapky deště, které se vzápětí proměnily v průtrž mračeň. Asi to musela být někde "velká čina", protože se ozývaly i sirény hasičů, kteří někam jeli k zásahům.

Návštěva "Cimrmanova majáku a muzea" a sklářské rodiny Olivů - 8.8.2021

Při cestě domů jsme zajeli do Příchovic, kde jsme chtěli jít původně na rozhlednu "Štěpánka", ale po nočním dešti byl vrcholek kopce s rozhlednou v mlze, takže jsme nakonec navštívili rozhlednu "Cimrmanův maják", a v jeho dolní části i muzeum "Cimrmanovy doby" se spoustou krásných "blbovinek" ...

Po obědě v místní restauraci "U Čápa" jsme přejeli do Železného Brodu, kde bydlí rodina Olivů, jejichž všichni členové se věnují umělecké tvorbě výrobků ze skla. Byl to docela zážitek, když hlava rodiny Ladislav Oliva poutavě hovořil o jejich rozsáhlé tvorbě počínaje skleněnými tavenicemi, historickým sklem, mozaikami až po šperky. K vidění byla i rozsáhlá kolekce jejich současné i minulé tvorby.

Je třeba přiznat, že až na základě jeho výkladu a ukázkách technologie výroby si člověk udělá správný obrázek, co umu a dovedností je třeba, aby takové práce vznikly.

Tentokráte je obrazové dokumentace "hafo", takže se to muselo trochu probrat, aby toho na vás nebylo moc. Stejně je jich hodně. Zde se vám otevře odkaz na Rajče , kde jsou fotky umístěné.

Zpět na stránku Realizované akce.