MILÁNKOVY NAROZENINY - 1.8.2021

Pro neznalého čtenáře našich stránek je ten nadpis matoucí, ale naši věrní příznivci vědí, že se jedná o oslavy narozenin jednoho z nich - Milana Horského. Už je to pán "v letech" a naše muzika je asi jednou z mála potěšení, které má. Proto jsme mu také věnovali hraní, které se uskutečnilo v trochu netradiční termín - v neděli 1.8.2021, kdy jsme se sešli v restauraci "Pod Eliškou" v Nymburce.

Začátek byl nahlášen na 17:30 hodin, ale s ohledem na množství zvukotechniky se větší část muzikantů dostavila s větším časových předstihem. I když jsme si před časem řekli, že budeme hrát bez pomoci elektriky, tak to už není zdaleka pravda. Vedle baskytary, kde je to nutnost, protože by jinak nebyla vůbec slyšet, mají zvukovou podporu ještě mandolina, jedna z kytar, housličky a dokonce se objevila "bedna" pro foukací harmoničky. Konečně, můžete si udělat obrázek na vložené fotce, kde to už vypadá pomalu jako v obchodě s hudebními nástroji. S odstupem času je však třeba uznat, že do rušných hospodských prostor či na venkovním hraní to význam má.

Zpívánky byly tentokrát téměř kompletní, chyběl jen Pavel Novák s ukulelem, protože dojíždět z Plzně není tak jednoduché.

Bylo potěšitelené, že prostor restaurace byl více než slušně zaplněn. Výrazně k tomu přispěly naše věrné příznivkyně - kamarádky -, které se snad i po dlouhé pauze způsobené coronavirem rozrostly. Lepšímu kontaktu diváků a muziky prospěla i úprava stolového uspořádání, kdy se aktivní diváci dostali blíže k muzikantům.

Již od prvních písniček bylo patrné, že zde bude příjemná atmosféra. Až na malé vyjimky totiž nebyli v prostorách restaurace typičtní hospodští návštěvníci a naprostá většina přítomných se zapojila do hudebního dění. Většinou i zpěvem, zbývající pozorným poslechem a v pozdější době i společným tancem a návrhy na písničky na přání.

Asi není příliš vhodné se chválit, ale díky pravidelným zkouškám se zdá, že Zpívánky získávají na barvě i provedení jednotlivých písniček. Přitom jejich repertoár již dávno není postaven jen na country písničkách, bluegrássku, ale je tam občas popík, trampská písnička či dokonce trochu rocku.

Šli jsem do toho s trochou obav, jak to přijme naše obecenstvo, které je prakticky výhradně složeno z lidí středního a seniorského věku, ale odezva je výborná a je vidět, že se jim i nové rytmy líbí a je jen otázkou času, kdy si lépe osvojí melodie a s využitím našich zpěvníků nás podpoří.

Tím, že večer byl tématicky zaměřen na narozeniny Milánka, tak zazněla většina z jeho oblíbených skladeb. Řadu z nich ani jinak moc nehrajeme, protože jsou už dost "ohrané". Takže po delší době zazněly třeba "Buráky", "Montgomery" .... Měly však dobrou odezvu. Lidé je totiž dobře znají a s chutí si je s námi zazpívali. Máme tak důvod k zamyšlení, zda se k nim přece jenom nebudeme častěji vracet.

Jak šel čas, tak stále častěji přicházely návrhy písniček na přání. Je logické, že se jedná především o ty nejznámější a líbivé. Takže zazněl "Divokej horskej tymián", i když vedoucí Zpívánek avizovala, že po provedených úpravách zatím není písnička "dopečená", ale docela tu vyšlo a setkal se s velkým ohlasem. Po krátkém zaváhání ho paní učitelka Iva Misařová oznámkovala "chvalitebnou". Delší dobu jsme pátrali co je to za písničku, o kterou žádal Olda z Velkého Oseka s názvem "Tebe líbám", až jsme přišli na to, že se jedná o "Vyznání". "Karlínský nábřeží" se v průběhu večera hrálo dokonce dvakrát. Konečně, písnička si to i zaslouží, protože je opravdu krásná a Iva v ní hraje solo na mandolinu výborně.

Když jsme u těch sólových vystoupení, tak je pomalu možno konstatovat, že "co písnička, to nějaká sóla". Samozřejmě, že řada písniček sólové vstupy nemá, ale je jich výrazně méně nežli těch prvních. Vedle osvědčených sólistů Ivy Misařové (mandolina a klávesy), Blanky Plačkové (housle), Petr Kabeš (banjo), Jirka Steklý (flétna) se začíná prosazovat i Michal Hrbáček (kytara) a letos začal hrát Jirka Steklý i na foukací harmoničky, kdy v řadě písniček melodii "podmalovává" a v některých začíná hrát i sóla.

Už se zdálo, že na tanečky nedojde, protože chyběli naši osvědčení tanečníci z Lysé i další, kteří taneční reje začínají, ale krátce před závěrem, kdy se zdálo, že naše "děvčata" se už chystají domů, je oslovila rytmická muzika a pustila se do tance. Rázem byl prostor mezi stoly plný.

Bylo to však jen na pár tanečků. Čas totiž pokročil a už jsme překročili desátou večerní, na kterou byl plánovaný konec. Takže ještě několik písniček a šlo se "do hajan".

S řadou našich příznivců jsme se shodli, že to byl vydařený večer s tím, že se těšíme na další, který se uskuteční v sobotu 14.8.2021 od 18:00 hodin v zahradní restauraci u zimního stadionu v Nymburce.

Příjemným přerušením našeho vystoupení byla návštěva Aleše a Lenky Misařovými, kteří jeli okolo s kočárkem a přijeli se podívat na babičku Ivu a "její partu". Písnička se sice dohrála, ale všechny "sudičky" se hned vyhrnuly ven, aby mladémi páru pogratulovaly.

Zajímavostí večera byl fotograf, který se dostavil v průběhu hraní a kamerou i fotoaparátkem dokumentoval větší část večera. Jsme docela zvědaví, co se z toho "vyklube". Měl by to být seriál fotek a krátký sestřih videa. No, uvidíme a uslyšíme. Snad to nebude dokumentace, která nám ukáže spíše ty špatné stránky našeho hraní.

A na závěr odkaz na Rajče, kde se můžete podívat na další fotky. S ohledem na malé zdroje, je jich tentokrát méně než obvykle. Přivítali bychom, kdyby v průběhu večera udělal pár fotek někdo jiný než členové skupiny. Ono hrát, zpívat a fotit nejde tak nějak dohoromady.

Zpět na stránku Realizované akce.