HRANÍ U VODÁRNY - 3.8.2018

Již třetí týden panují nejen v Česku tropické teploty. Poslední dny pravidelně nad 30 stupňů. Před vedrem se není kam schovat. Už i cihlové domy - natož paneláky - nasákly teplo do stěn a je tam k nevydržní. Horko je hluboko do noci a teprve po desáté večerní se to trochu zlepší. Obchody mají vyprodáné ventilátory a firmy montují klimatizace "o závod". Ještě že v okolí Nymburka jsou vodní plochy, které jsou relativně čisté a dá se v nich koupat. Však také jejich břehy jsou obležené.

Sešli jsme se po čtrnácti dnech opět v restauraci "U Vodárny". S ohledem na vedro, které bylo uvnitř restaurace jsme se rozložili na venkovní terase. Tam bylo přece jenom trochu přijatelněji. Okolní stromy vrhají stín a občas fouknul nějaký větříček.

I když už hrajeme především akusticky, tak se kabelů nezbavíme. Muziku nám totiž tvrdí baskytara, a ta "šťávu" přece jenom potřebuje. Protože je na terase bídné osvětlení, tak jsme se museli připravit i na to, abychom viděli na zpěvníky. Chvilku to trvalo, a to tím spíše, že jsme na tuto alternativu nebyli připravení a tak něteří museli dojet domů pro světla a další kabely.

Když už byla řeč o baskytaře, tak je na místě říci, že tentokrát nám vypomohl Luboš Miřatský a jako obvykle byl oporou k dodržení rytmu našich písniček. Melodickou linku držela především "Blanche" Plačková s housličkami a Iva Misařová s mandolinou a občas i Jirka Steklý s flétničkou. Ten poslední hrál především na kytaru. Na kytaru ještě hráli Michal Hrbáček a Fanda Novák. Bohužel chyběli Petr Kabeš s banjem, Láďa Novák s harmoničkami a již předem ohlásil svoji neúčast další Novák, tentokrát Pavel, který chyběl především jako zpěvák.

S tím zpěvem je to u nás složitější. Zpěváci jsou ve Zpívánkách slabinou a tak hodně písniček je transponováno do tónin, které jsou spíše pro ženské hlasy a také spoléháme na naše příznivce, které vytvářejí mohutnou hlasovou podporu. Však jsme jim za to vděčni a snažíme si je hýčkat.

Bez zbytečných prodlev a po úvodním slovu, ve kterém Iva Misařová přivítala nejen naše stabilní návštěvníky, ale i nové tváře, šla písnička za písničkou.

Sluníčko konečně zašlo za obzor a sice pomalu, ale přece jen se začalo ochlazovat. Šero a následující tma vedla k tomu, že muzikanti rozsvítli lampičky, lampy .. Sice na texty viděli, ale mělo to nepříjemný průvodní jev - světlo začalo lákat létající hmyz, který byl dost nepříjemný. Snažil se dostat všude. Lákal ho i obsah sklenic, které stály po stolech .. Nedalo se s tím nic dělat.

Vedro zřejmě bylo i příčinou toho, že u mohutných stolů na terase nebyla obsazena všechny místa. S přibývající tmou ale přicházeli další návštěvníci a tak nakonec bylo docela plno.

Dokonce došlo i na tanečky. Tanečníci to však měli při venkovním hraní složité s vhodným prostorem. Mezi stoly místa málo a na zemi hrubé dlaždice. Nakonec se tančilo i u dokořán otevřených dveří do vnitřních prostor restaurace.

Zatím co první polovina programu byla ve znamení výběru písniček podle předem připraveného pořadí, ta druhá už byla výrazně ovlivněna návrhy z řad přítomných. Tak opět zazněly především obecně známé songy jako jsou "Zátoka", "Divokej horskej tymián" ..

Všechno má svůj konec. Původně jsme předpokládali, že se rozloučíme v půl desáté s ohledem na to, že restaurace je v městské zástavbě a po desáté jde o rušení nočního klidu. No, trochu jsme to riskli a nakonec písnička "Sbohem lásko" zazněla skoro o hodinu později. Dopadlo to dobře. Nikdo si nestěžoval.

Byl to podařený večer a doufejme, že tomu tak bude i příště. To příště bude již následující pátek, tedy 10.8.2018, kdy se setkáme v restauraci "Na Tarase" se začátkem od 18:30 hodin.

Pro připomenutí účastníkům a ostatním ukázka, jak to tam vypadalo. Těch fotek je dost málo a je na nich vidět, že fotograf měl málo času na vyhledání vhodného motivu a správného času. Není divu, když je pořizuje během produkce, kdy má hrát či zpívat. Bylo by fajn, kdyby je pořizoval někdo jiný. Snad se časem najde.

Zpět na stránku Realizované akce.