U VODÁRNY - 20.7.2018

Nájemce restaurace již delší dobu předem inzeroval na vývěsce před vchodem do restaurace, že na tento termín připravuje pro hosty masíčko z grilovaného selátka. Zároveň tam uvedl, že k tomu budou hrát Zpívánky. Asi předpokládal velký zájem a tak také dal požadavek, aby si lidé předem zamluvili místo. Krátce před pátkem nám sdělil, že už má asi 40 objednávek. Měli jsme tudíž trochu obavy, jak to dopadne s obsazením sálu našimi příznivci. Akce grilované selátko mělo začátek již od 17. hodin, takže jsme se dohodli, že na ten čas přijdou i muzikanti a začneme hrát o hodinu dříve, než tomu je zvykem.

Už při příchodu k restauraci nejen příchozí, ale i kolemjdoucí, ovanula vůně opékaného masíčka. Velký kovový gril stál na venkovní terase a jeho obsah lákal k ochutnání. A bylo to i za přijatelnou cenu - za 69 korun českých. No, nedej si to. Obsazená byla venkovní terasa a uvnitř je pár lidí.

Proti zvyklostem nás Iva nadirigovala do zadního levého rohu. Tak, abychom viděli do sálu restaurace a na terasu s tím, že se později otevřou i velká okna na terasu a lidé tak budou moci poslouchat muziku i tam.

S ohledem na dřívější začátek hraní měla Iva menší personální problémy. Na baskytaru měl hrát Honza Osička z Milovic, ale předem avizoval, že se ze zaměstnání tak brzo neuvolní, a tak Iva oslovila s žádostí o výpomoc našeho dalšího basáka - Vlastu Dymáčka. Ten měl sice také nějaký program, ale přesto přijel, aby pomohl překlenout čas, než dorazí Honza. Vlastovi velký dík. Nejen, že přijel, ale i že zahrál opět vynikající part. Po výměně basáků v sále ještě na několik písniček zůstal, aby si nás také jen poslechl.

Tím vlastně byli uvedeni tři muzikanti, kteří toho večera hráli. K tomu je třeba připočítat Michala Hrbáčka, Fandu Nováka a Jirku Steklého s kytarami, "Blanche" s housličkami a oblíbence našich dam Petra Kabeše s banjem. Dorazil i další z Nováků, tentokráte Láďa, který skvěle hraje na foukací harmoničky. Přišel po delší době a dostalo se mu bouřlivého přivítání. Nesmí se zapomenout na naše osvědčené pěvecké duo ve složení Marušek Málkové a Steklé.

Než jsme stačili připravit nástroje a "natáhnout dráty" k baskytaře, mandolíně, houslím a jedné kytaře, tak už přišli i první hosté. V první polovině večera to nebylo s návštěvou nijak valné, ale v proběhu času přicházeli další a další, takže prostor restaurace byl více než slušně zaplněn.

Nejdříve se hrály písničky v připraveném desítkové pořadí. "Šáhlo" se však na desítky, které nebyly tolik při minulých večerech hrané, takže jsme si osvěžili paměť.

O pauze jsme také ochutnali masíčko ze selátka. K tomu pivko. Nemělo to chybu. Jen Fanda Novák stále opakoval, že to sice nebylo špatné, ale stejk z krkovičky je lepší. No, nemá cenu se přít. Chybělo to srovnání, takže to necháme otevřené.

Rytmus skladeb strhnul první páry k tanci. Nejdříve jednotlivé páry, ale to už neodolal ani vyhlášený tanečník naší skupiny Fanda Novák. Opustil post kytaristy a věnoval se tanci. Však na to rychle zareagovala Iva a změnila program tak, že za sebou šlo několik country písniček. To už "na place" řádily čtyři páry, které předváděly své tance. Je vidět, že už mají nějakou tu průpravu za sebou. Dalo se na ně docela dobře dívat.

S ohledem na zaplněný sál, konzumaci i příchod dalších hostů, kteří nejsou zvyklí na průběh Zpívánek, tak tam bylo jeden čas dost rušno. Dokonce byli někteří z nich požádáni, aby si hovor nechali na přestávky. Mělo to účinek, a tak zbytek večera proběhl bez dalších rušivých jevů.

V druhé polovině večera se hrálo především na přání. Maximálně musel být spokojený Milánek, kterému jsme zahráli snad všechny písničky, které si přál. I toho Montgomeryho, kterého zrovna nemusíme.

Velký aplaus sklidil Fanda Nováků, který po delší době zazpíval Svařák. Právě při této písničce Iva odložila mandolinu a rozvlnila své boky na tanečním parketu, což dokumentuje i vložená fotka.

Opětovně se potvrdilo, že nejlépe nám jdou rychlé a rytmické písničky. Čím pomalejší, tím jsou totiž více slyšet případné problémy v nástupech, pokažených tónech .. Však se často začínají hrát nejdříve "vypalovačky", aby se muzikanti chytili a pomalejší skladby přijdou až později.

V závěrečné části večera "zavelela" Iva a zahráli jsme novější a zcela nové písničky. Jmenovitě to byly Kůň bílý, Dej Bože můj a Kytka od Nedvěda a nejnovější Hráz.

Závěr večera se neúprosně přiblížil. Restaurace je totiž uvnitř městské zástavby a tak by s tím mohly být problémy. Na závěr tedy Sbohem lásko a šlo se "do hajan".

Další hraní je opět v pátek 3.8.2018 v restauraci U Vodárny se začátkem v 18:30 hodin.

Už delší dobu není "na place" další fotograf, takže ty fotky, co uvidíte v textu i na internetu, jsou pořízeny především Maruškou Steklou a pár jich je od jejího manžela Jirky. Ty na internetu uvidíte po otevření tohoto odkazu. Docela dobře doplňují text informace.

Zpět na stránku Realizované akce.