ŽOFÍN - 3.6.2018

Je krásné letní počasí. Svítí sluníčko a je příjemných 25 stupňů. Proti předchozím tropickým dnům je to pohoda. Hraje se opět venku pod přístřeškem před hospodou.

Podle pozvánky se sice mělo začínat již v 18:00 hodin, ale začalo se hrát až po půl sedmé. Chvilku to trvalo, než se sešli lidé i muzikanti. I když se - s vyjimkou mandoliny, housliček a samozřejmě baskytary - hraje akusticky, tak to přece jen dá práci ty "dráty" natáhnout správně a vše připravit.

Když už byla řeč o nástrojích, tak je čas představit muzikanty - mandolinu (a Zpívánky) ovládala Iva Misařová, na housličky Blanka Plačková, na kytary hráli Michal Hrbáček, Fanda Novák a Jirka Steklý, který občas fouknul i na flétničku. Muziku na baskytaru rytmicky "držel" hostující Honza Osička. No, hostující .. Pomalu je možno říči, že je téměř členem základní sestavy, protože v poslední době hraje stále. Jak jste si jistě lehce spočítali, tak chyběli Pavel Novák, který to má z Plzně přece jenom trochu daleko a občas si dá pauzu a hlavně Petr Kabeš a jeho banjo. Kytar je dost, ale to banjo a zpěv Petra jsou nenahraditelé. Však jsme raději některé písničky vyřadili z programu podvečera.

Hledali jsme nejvhodnější umístění skupiny a našich základních zpěvaček. Od liniového uskupení přes sestavu do tvaru písmena "L" jsme došli nakonec k tomu, že jasně nejlepším řešením je sestava ve tvaru otevřeného písmena "V", které je otevřené k lidem. Lépe se navzájem slyšíme a muzika tím získává lepší zvuk.

Příjemným zjištěním bylo, že přišlo více našich příznivců než posledně, takže s náhodnými hosty a stálými "štamgasty" vytvořili dobrý rámec k naší muzice. Hrát jen pro "hrstku" lidí není příliš povzbudivé. Sice hrajeme i pro sebe, ale hlavním smyslem Zpívánek je hrát pro lidi a "zatáhnout" je do muzicírování.

Zpočátku se hrály starší písničky a opětovně je třeba pochválit "náš velký pěvecký sbor". Už s námi zpívají několik let a je radost je poslouchat. Jen menší připomínka - s velkou převahou jsou to dámy a tak se mužský prvek trochu ztrácí. Však pro ženy jsou nastaveny tóniny většiny písniček. A to i písničky, které přímo volají pro mužských hlasech. Nemá však cenu naříkat. Lepší to asi nebude.

S manželem přijela ve sportovním Lída Havlíčková a ona byla hlavním iniciátorem toho, že se i tančilo. Jak country, tak i klasika. Jen na centrální prostor před Zpívánky je Iva nedostala - jsou tam díry v podlaze. A to ani nenastoupil Fanda Novák, který zůstal jen u své nové kytary, kterou si pochvaluje.

Sluníčko začalo padat za obzor a na zpěvníky bylo vidět stále hůře. Na dřevěné konstrukci přístřešku jsou sice svítidla, ale byla nastavená tak, že osvětlovala spíše ty trámy než prostor přístřešku. Jirka Steklý se chopil iniciativy. Postavil se na lavici a začal světlo nastavovat. Nastal však problém - i když stál na lavici, tak to světlo bylo příliš vysoko. Balancoval tam na špičkách a panovala obava, že spadne. Nakonec se světlo podařilo nastavit, ale druhé světlo raději šel nastavit pan vedoucí a vzal si na pomoc malé "štafličky". Sluníčko dostalo povolení odejít, už jsme ho pro dnešek nepotřebovali.

S nástupem tmy došlo i k nástupu méně hraných a novějších písniček. Z těch novějších to byly "Šest bílých koní" a "Vizovice". Připravujeme další pěkné a chytlavé písničky. Máte se na co se těšit.

Večer příjmně ubýval a ani se nám moc nechtělo domů. Bohužel někteří z nás ještě musí "do pracovního procesu", a tak jěště několik písniček na závěr a před desátou se rozcházíme do svých domovů.

Bylo to vydařené hraní a těšíme se další. Problém s překonáváním Labe chceme vyřešit změnou hraní. Bude opět v neděli 10.6.2018 od 18:30 hodin. Vracíme se do centra města. Hrajeme ve venkovní zahrádce nově otevřené restaurace "Pod Vodárenskou věží".

Někteří z muzikantů Zpívánek hrají ještě ve skupině "Vrzavá Suzy", která hraje v sobotu 9.6.2018 v Labské Maríně v Poděbradech od 16:00 do 20 hodin. Můžete si na ně zajet podívat.

Fotky jsou z jedno zdroje a není jich moc, ale docela se povedly. Můžete se o tom přesvědčit.

Zpět na stránku Realizované akce.