ZPÍVÁNKOVÉ ČARODĚJNICE - 30.4.2018

Krásné slunečné počasí lákalo spíše na procházku, ale ještě před začátkem akce se začali scházet jak muzikanti, tak i příznivci Zpívánek v resturaci "Žofín". I když Zpívánky hrály už předcházející sobotu, tak hned následující pondělí "šly do toho" opět. Byl totiž poslední den v dubnu, a to je již tradičně den, kdy po celé zemi vzplanou ohně na památku upalování čarodějnic, a to si Zpívánky nemohly nechat ujít.

Hudební skupina Zpívánek je totiž silně založená na dámském obsazení. V nástrojovém obsazení sice tvoří menšinu (vedoucí Iva Misařová s mandolinou a houslistka Blanka Plačková), ale zpěv je postaven na děvčatech. Marušky Málková a Steklá, Růženka Masopustová tvoří základ, ke kterému se občas přidávají další. Tentokrát to byla Šárka Pekárková. A to nemluvím o našich příznivcích, kde převládají jasně ženy.

I to je jeden z důvodů, že Iva Misařová zorganizovala další "Zpívánkové čarodějnice". Dokonce vyhlásila soutěž o "Nejkrásnější čarodějnici".

S ohledem na příznivé počasí se tentokrát hrálo na venkovním prostoru pod rozlehlým přístřeškem, který je před vstupem do budovy restaurace. Ten prostor by se asi těžko zvládl jen akusticky, takže bylo výhodou, že základ muziky byl podpořen reproduktory - mandolína Ivy Misařové, housle Blanky Plačkové, kytara Michala Hrbáčka a baskytara. Ostatní nástroje to musely zvládnout bez zesilovačů. Jednalo se o kytary Fandy a Pavla Novákových, Jirky Steklého. Ve výčtu nástrojů hrajících akusticky schází banjo, na které hrál Petr Kabeš, ale on dovede banjo tak rozezvučet, že zesilovače nepotřebuje. Premiéru tu měl mikrofon s prostorových snímáním pro naše zpěvačky. Osvědčil se.

Jistě jste si všimli, že jsem vynechal jméno baskytaristy. Měl hrát Honza Osička z Milovic. Dokonce přijel a nástroj si ozvučil, ale ozval se mu mobil, který ho odvolal do služby. Pracuje totiž v údžbě internetu a v Milovicích byla nějaká porucha. Musel tedy všeho nechat a odjet. Honem se sháněla náhrada, protože basa je v tak velkém souboru více než důležitá. Naštěstí byl v záloze Tomáš Krekule, který se dostavil v průběhu několika minut, aby zasedl k nástroji. Tím však problémy s basováním neskončily. "Odešlo" combo, a tak musel Michal Hrbáček odjet pro další. Potom už to pěkně "šlapalo".

Popisem těchto událostí jsem se však dostal trochu mimo hlavní program večera.

"Čarodějnice" se večera snad ani nemohly dočkat, protože tam "přiletěly" ještě před začátkem hraní. Bylo až úžasné, jakou péči tomu věnovaly. Počínaje účesem, líčením, oblečením i vhodnými doplňky, jakou bylo třeba i apartní košťátko. Jejich přítomnost byla využita k focení. Konečně, uvidíte je jak na obrázcích v textu, tak zejména ve fotogalerii. Ještě před zahájením hraní Iva Misařová seznámila přítomné s pravidly soutěže o "Nejkrásnější čarodějnici".

První písničky, s ohledem na absenci basovky, musely být tzv. "vypalovačky". Rytmické a známé písničky - "Parta z ranče Y", "Ruty šuty Arizona" .. Po aktivaci basovky už se pokračovalo normálně. Zpočátku podle určeného pořadí, ale ve větší části večera se hrálo především na přání.

Samozřejmě došlo i na sóla, kde se nejvíce projevil banjista Petr Kabeš, který nakonec odehrál a odezpíval "Růže z Texasu" a "Zrádný banjo" u nového mikrofonu obklopen "čarodějnicemi". Docela zážitek. To Jirka Steklý se svou flétničkou odolal a zůstal "zapikolovaný" na svém místě, aby osvěžil "Zítra ráno v pět" či "Divokej horskej tymián".

Prostor před restaurací se zaplnil tak, že museli donést z domu další stoly. Takovou návštěvu jsme v Nymburce asi dosud neměli. Nesmíme však podléhat iluzím. Řada z nich asi využila pěkného počasí a došla si na pivko.

Dlouho byl volný prostor před muzikanty prázdný, ale po několika country písničkách nakonec odložil kytaru Fanda Novák a mohli jsme vidět nacvičené country tanečky. To byl signál k tomu, že se osmělily i další páry, takže se parket docela slušně zaplnil.

Málem jsem však zapomněl na taneční reje čarodějnic, které diváků předvedly půvabné tanečky s temperamentem jím vlastním. Docela zážitek. Však také sklidily zasloužený potlesk.

O pauze došlo i na hlasování, která čarodějnice je ta nejpovedenější. Z převahou to vyhrála Zdenička Winterová, kterou můžete vidět na prvním obrázku. Další pořadí bylo těsné, takže se prováděl další "rozstřel". První tři dámy získaly dokonce i věcné odměny.

To už dávno sluníčko zašlo za obzor a začal nepříjemně profukovat studený větřík. Kdo měl co, tak se začal zahalovat. Neplatilo to však pro některé "čarodejnice". Snad je hřálo nějaké kouzlo. Doufám, že to neodstůňou.

Mělo se končit v deset, ale bylo už hodně po půl jedenácté a stále a stále se ozvývaly návrhy na další písničky. Nakonec Iva vyhlásila poslední tři. Ještě tradiční "Sbohem lásko" a šlo se domů.

Domnívám se, že to byl velice vydařený večer, o kterém se ještě bude nějaký čas mluvit.

Fotek je tentokráte "hafo". Bylo nutno je hodně probrat, aby vás nezahltily. Tady se můžete podívat na výběr.

Zpět na stránku Realizované akce.